Ateny w 3 dni
Europa,  Grecja,  Przewodniki

Ateny – co zobaczyć w 3 dni | Przewodnik PDF

Ateny w 3 dni

Ateny w 3 dni? Oczywiście! To dość małe miasto i naszym zdaniem 3 dni są wystarczające żeby dobrze poznać to miejsce. Dodatkowo Grecja jest dość tanim krajem, w porównaniu na przykład do Włoch czy Hiszpanii. Ponadto oprócz kompletnego przewodnika po mieście, na blogu pojawiły się także wpisy o darmowych atrakcjach w Atenach oraz o ciekawej kawiarni Little Kook.

Ateny – tanie loty

Do Aten z Polski latają tanie linie lotnicze tj. Ryanair z Katowic, Krakowa, Modlina i Wrocławia oraz Wizzair z Katowic. My za loty w grudniu płaciliśmy około 150 zł w dwie strony za osobę, choć bilety można znaleźć już za 49 zł w jedną stronę. Nie wiesz jak szukać tanich lotów? Sprawdź nasz przewodnik 10 zasad jak szukać tanich lotów.

Ateny – jak dojechać z lotniska do centrum

Lotnisko w Atenach od centrum oddalone jest około 30 km. Najtańszym sposobem jest dojazd jest autobus nr X95, który jedzie godzinę na plac Syntagma. Kursują całą dobę co 15-45 minut, a cena biletów to:
– normalny: 6€
– ulgowy: 3€
– za darmo: dzieci do lat 6

My jednak wybraliśmy dojazd metrem, linią nr 3. Podróż trwa 30 minut. Bilety można kupić w automatach (tylko normalne) lub okienku na stacji na lotnisku. Ceny biletów to:
– normalny: 10€
– ulgowy: 5€
– za darmo: dzieci do lat 6

metro w atenach mapa

Jeżeli jedziecie większą grupą, może warto wybrać taksówkę:
– taryfa dzienna (05:00 – 24:00) – 38,00€
– taryfa nocna (00:00 – 05:00) – 54,00€

taksówka z lotniska w Atenach

Ateny – jak się poruszać | Komunikacja miejska w Atenach

Ateny są małym miastem, a kluczowe miejsca ulokowane są dość blisko siebie, dlatego jeśli zarezerwujesz hotel w miarę blisko centrum to nie musisz korzystać z komunikacji miejskiej praktycznie w ogóle. My skorzystaliśmy z metra może dwa razy. Bilety można kupić w automatach na praktycznie każdej stacji metra, ale tylko normalne! Ulgowe można kupić wyłącznie w okienkach, więc warto od razu kupić zapas na lotnisku i przysługują: dzieciom i młodzieży od 7 do 18 r.ż., studentom do 24 r.ż. oraz seniorom powyżej 65 r.ż.

Ceny biletów:
jednorazowe 90-minutowe > n: 1,40€, u: 0,60€
dzienny 24h > n: 4,50€, u: brak
5-dniowy > n:9,00€, u: brak

Ateny w 3 dni

Ateny – co zobaczyć w 3 dni – plan zwiedzania

DZIEŃ 1

Wzgórze Areopagu

Wzgórze Areopagu to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody w stolicy Grecji. Stąd rozprzestrzenia się piękny widok na panoramę miasta i Akropol. To miejsce najlepiej odwiedzić bezpośrednio w drodze na Akropol

Wstęp: bezpłatny
Czas: 15 minut
Uwaga! Załóż płaskie, wygodne buty, teren jest raczej kamienisty.

co zobaczyć w Atenach

Akropol ateński

Akropol ateński to miejsce, które każdy musi zobaczyć będąc w Atenach. Na pewno każdy kojarzy ten widok chociażby z książek od historii. Akropol to dość rozległy teren, który składa się z: Propyleje, czyli monumentalnej bramy, gdzie najlepiej zacząć swoje zwiedzanie, Piedestału Agrypy, Świątyni Ateny Nike, Erechtejonu, który na nas zrobił największe wrażenie, Starej Świątyni Ateny, Odeonu Heroda Attyki (można go zobaczyć tylko z góry, zza płotu), Asklepiejonu, Stoa Eumenesa (aktualnie podczas renowacji), Teatru Dionizosa oraz oczywiście Partenonu.

Ateny w 3 dni

Co zobaczyć w Atenach

Bilety można kupić przez Internet lub w kasach biletowych przed wejściem. Warto być tutaj wcześnie rano, podczas otwarcia, ponieważ wtedy jest najmniej ludzi. Po południu przychodzą tutaj tłumy. 
Wstęp: sprawdź jak za darmo zwiedzić Akropol
Ceny regularne: 1 listopada do 31 marca – 10€, od 1 kwietnia do 31 października – 20€
Jeżeli chcesz zwiedzić więcej ateńskich zabytków, zdecyduj się na zakup biletu łączonego do siedmiu zabytków (Akropol, bibliotekę Hadriana, grecka Agora, rzymska Agora, Lykeion, cmentarz Keramejkos i świątynia Zeusa Olimpijskiego) za 30€. Bilety można kupić na stronie tutaj, lub w kasach biletowych.
Czas: 1-2h
Uwaga! Załóż płaskie, wygodne buty, teren jest raczej kamienisty, a podczas deszczu jest bardzo ślisko.

antyczny teatr

co zobaczyć w Atenach

Anafiotika i Plaka

Schodząc ze wzgórza koniecznie udaj się do dzielnic Anafiotika i Plaka, które dosłownie wyglądają jak wycięte z pocztówki z greckiej wyspy. Kompletnie różnią się od reszty miasta. Znajdują się tutaj wąskie, kolorowe uliczki z wieloma sklepikami lokalnych artystów.  To tutaj warto też zaopatrzyć się w pamiątki. Polecamy się tutaj po prostu zgubić.

Czas: 40 minut

Plaka w Atenach

Keramikos

Keramikos to tak naprawdę cmentarz dla najbogatszych mieszczan. Teren świetnie widać w zza płotu, dlatego my nie wchodziliśmy na teren zabytku.

Wstęp: od 1 listopada do 31 marca – 8€, od 1 kwietnia do 31 października – 4€ lub bilet łączony.

instagram podróżniczy

Agora ateńska

To miejsce nas totalnie zaskoczyło – pozytywnie! Nie mieliśmy w planach odwiedzać tego miejsca, weszliśmy po drodze i nie żałujemy. Z tego miejsca przepięknie widać wzgórze Akropolu. Na terenie znajdują się: świątynia Hefajstosa, Cerkiew Wszystkich Świętych oraz Stoa Attalosa, z małym muzeum.

Ateny co zobaczyć

Świątynia Hefajstona to jeden z najlepiej zachowanych zabytków antycznej Grecji. Po tym terenie trzeba się po prostu przespacerować, aby poczuć klimat starożytnych Aten.

Wstęp: sprawdź jak za darmo zwiedzić Agorę ateńską
Cena: od 1 listopada do 31 marca: 5€, od 1 kwietnia do 31 października: 10€ lub bilet łączony
Czas: 1-2h

Ateny w 3 dni

Agora Ateńska czy warto

Little Kook

To tak naprawdę kawiarnia, ale dla wielu również atrakcja turystyczna, o której pisaliśmy więcej we wpisie o ciekawych kawiarniach – zajrzyj tutaj.

little kook w Atenach

DZIEŃ 2

Ogród Narodowy

Zawsze podczas zwiedzania miast, lubimy przechadzać się także po parkach. Tym razem trafiliśmy na Ogród Narodowy. Ogród został stworzony przez żonę króla Ottona I – Amalię, pod koniec lat 40-tych XIX wieku. Największe wrażenie na nas zrobiła Aleja Palmowa oraz stawy z kaczkami i żółwiami. To idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta i letnich upałów.
Wstęp: bezpłatny
Czas: ok. 1h

Ogród Narodowy w Atenach

Stadion Panateński (Panathenaic Stadium)

To właśnie tutaj w 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Dodatkowo jest to jedyny na świecie stadion zbudowany w całości z marmuru. Na środku stadionu stoi podium, gdzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie. Przechodząc przez tunel na stadionie dotrzemy do małego muzeum, w którym zgromadzone są znicze olimpijskie. Bilety można kupić w kasie biletowej przed stadionem.

blog podróżniczy

Wstęp: normalny: 5€, ulgowy: 2,5€ (studenci, seniorzy powyżej 65 r.ż.)
Czas: ok. 30 minut

Ateny w 3 dni

Przewodnik po Atenach

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

To miejsce także świetnie widać zza płotu, jednak my skorzystaliśmy z możliwości darmowego zwiedzania – zobacz, czy ty też możesz. Świątynia aktualnie jest w trakcie renowacji, dlatego teren pokrywają liczne rusztowania. Było to jedno z najważniejszych sanktuariów w starożytnych Atenach.

Przewodnik po Atenach

Monument składał się aż z 108 kolumn i prawdopodobnie nie miała dachu. Kasa biletowa znajduje się bezpośrednio przy wejściu. 

Wstęp: sprawdź jak za darmo zwiedzić Świątynie Zeusa
Cena regularna: od 1 listopada do 31 marca: 4€, od 1 kwietnia do 31 października: 8€ lub bilet łączony
Czas: ok. 30 minut

Ateny w 3 dni

Wzgórze Lycabettus

Na zakończenie dnia warto wybrać się na wzgórze Lycabettus. Najlepiej przybyć tutaj na zachód słońca. My udaliśmy się wieczorem, skąd rozprzestrzeniał się piękny widok na oświetlone miasto. Na górze znajduje się kilka oszklonych restauracji – widok zapiera dech w piersi. Na szczycie znajduje się także kościół. Można tutaj dotrzeć pieszo (około 30 minut) lub za pomocą kolejki, która kursuje co 30 minut.

Wstęp: bezpłatny
Czas: 1-2h

Ateny punkty widokowe

DZIEŃ 3

Narodowe Muzeum Archeologiczne

To największe greckie muzeum, gdzie znajdują się praktycznie wszystkie znaleziska archeologiczne z terenu Aten. Muzeum jest naprawdę ogromne i dość oblegane. Obecnie znajduje się tu ponad 20.000 eksponatów. 

Wstęp: sprawdź jak za darmo zwiedzić Narodowe Muzeum Archeologiczne
Cena regularna: od 1 listopada do 31 marca: 6€, od 1 kwietnia do 31 października: 12€
Czas: ok. 3-4h

Ateny w 3 dni

Co zwiedzać w Atenach

Zmiana Warty w Atenach

Jeżeli będziesz w Atenach w niedzielę, punktem obowiązkowym jest zmiana warty przy Placu Syntagma, która odbywa się równo o godzinie 11:00. Ewzoni (reprezentacyjna formacja greckiej armii) i orkiestra wojskowa przechodzą przed grecki Parlament, gdzie obywa się uroczysta zmiana warty przy dźwiękach greckiego hymnu.

zmiana warty w Atenach

Co zobaczyć w Atenach

Cała ceremonia jest bardzo oficjalna. Wydarzenie na pewno na długo zapadnie nam w pamięci.

Wstęp: bezpłatny
Czas: ok. 20 minut
Uwaga! Wydarzenie przyciąga tłumy, dlatego warto być na miejscu około 20 minut wcześniej, aby zająć najlepsze miejsca.

Ateny w 3 dni

Wzgórze Filopappou

To kolejny świetny, darmowy punkt widokowy w Atenach, jednak dużo niższy niż Lycabettus. Wspinając się na szczyt, warto zobaczyć więzienie Sokratesa. Na szczycie znajduje się pomnik Filopapposa, ufundowany przez mieszkańców w latach 114 – 116 n.e., dla Filopapposa, syryjskiego księcia. W słoneczne dni miejscowi przychodzą tutaj piknikować.
Wstęp: bezpłatny
Czas: ok. 40 minut

Przewodnik po Atenach

Ateny na weekend

Mapa

Ateny – gdzie tanio zjeść

W porównaniu na przykład do Włoch, czy Hiszpanii ceny w Grecji są dużo niższe. Jako, że byliśmy poza sezonem, to niektóre restauracje były zamknięte. Możemy Wam polecić z czystym sumieniem knajpkę STREET SOUVLAKI przy Kolokotroni 30. Ceny zaczynają się od 1,5€ do około 3€, więc razem najadaliśmy się za około 10 euro – naprawdę nieźle.

Souvlaki

Kolacja z widokiem na Akropol? Takich miejsc w Atenach jest wiele, my udaliśmy się do restauracji Sky Bar przy Ploutarchou 66, w drodze na wzgórze Lycabettus, skąd oglądaliśmy rozświetlone miasto, zajadając pyszną grecką moussakę. Ceny dań obiadowych zaczynają się tutaj od 9€.

Wzgórze Lycabettus

Little Kook – to kawiarnia, która także jest atrakcją turystyczną i koniecznie trzeba ją odwiedzić. Kawiarnia znajduje się na całej ulicy oraz w trzech budynkach – warto zajrzeć do środka! Co jakiś czas zmienia się tam temat przewodni – od Mary Poppins po Harry’ego Pottera. My byliśmy w grudniu, więc panował tam iście świąteczny klimat. W październiku zamienia się w miejsce grozy. Jedzenie jest dość średnie i drogie jak na ceny w Atenach, jednak warto się tutaj udać chociaż na gorącą czekoladę :). Więcej na temat tego miejsca napisaliśmy we wpisie o ciekawych kawiarniach.

Little Kook w Atenach

Będąc w Atenach trzeba koniecznie spróbować także loukoumades, czyli małe drożdżowe pączki. Oryginalne podawane są z miodem. My wybraliśmy jednak z polewą czekoladową. Polecamy miejsce LUKUMAΔΕΣ przy Eolou 21, które specjalizuje się w tym przysmaku. Ceny wahają się od 2,70€ do 4,20€ za 10 sztuk.

loukoumades gdzie zjeść w Atenach

Przed Narodowym Muzeum Archeologicznym znajduje się także mała kawiarnia O Κήπος του Μουσείου przy Oktovriou 44, gdzie spróbowaliśmy typowy giaourti me meli, czyli jogurt grecki z miodem. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że to jest takie pyszne!

giaourti me meli gdzie zjeść w Atenach

Ateny – kiedy pojechać?

Poza sezonem! Wtedy każde miejsce zwiedza się najlepiej, ponieważ jest najmniej turystów, a to oznacza mniejsze kolejki i niższe ceny – lotów, noclegów, biletów wstępu itp. Latem w tym miejscu są tłumy, kolejki do Akropolu i żar lejący się z nieba.

Ateny w 3 dni

Ateny – nocleg z widokiem na Akropol

Akropol umiejscowiony jest na wzgórzu, więc w mieście jest naprawdę wiele noclegów z widokiem na słynne na całym świecie miejsce. Nie musi być on jednak drogi! My płaciliśmy 135 zł. za noc za pokój dwuosobowy. Warunki były bardzo skromne, ale widok z okna…niezastąpiony. Zarezerwować możecie go tutaj

Przypominamy, że z naszym kodem na Airbnb możesz zarezerwować swój pierwszy nocleg 200 zł taniej – kliknij tutaj.

nocleg z widokiem na Akropol

Dwie noce spaliśmy w apartamencie (też z Airbnb) blisko Muzeum Archeologicznego, za 108 zł za noc za dwie osoby. Zarezerwować możecie go tutaj.

Airbnb kod 200 zł

Ateny – czy jest bezpiecznie?

Naszym zdaniem jest bezpiecznie, choć wiadomo, że trzeba uważać – tak jak wszędzie. Wszyscy ostrzegają by szczególną ostrożność zachować w metrze – miejscowi wsiadając do metra zawsze przekładają plecaki na przód i mają je na oku, także coś musi być na rzeczy.

Ateny w 3 dni

Przewodnik PDF po Atenach

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.