Na weekend,  Polska,  Pomorskie,  Przewodniki

Gdańsk na weekend | 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Gdańsku | Przewodnik PDF

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

1. Długi Targ

Swoją przygodę w Gdańsku najlepiej rozpocząć od Długiego Targu, czyli gdańskiej starówki. Najlepiej dotrzeć tutaj przez Zielony Most, na którym przy okazji można zrobić przepiękne zdjęcia m.in. Żurawia. Przechodzimy przez historyczną Zieloną Bramę, która jest prawdopodobnie najstarszą i najlepiej zachowaną bramą wodną w Gdańsku. Aktualnie znajduje się tutaj oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku i Gdańskiej Galerii Fotografii, a do 2015 r. mieściło się tutaj także biuro byłego prezydenta III RP, Lecha Wałęsy. Spacerując po długim targu możemy podziwiać piękne kamienice, których akurat w Gdańsku jest masa! Na samym końcu znajduje się Fontanna Neptuna, a tuż za nią Dwór Artusa i Ratusz.

Możecie zaparkować na przykład na Wyspie Spichrzów, Śródmieście czy Głównym Mieście, jednak miejsca musielibyście szukać bardzo wcześnie rano. Dodatkowo obowiązuje tam strefa czerwona, więc za 1 godzinę postoju zapłacicie 5,50 zł, za drugą godzinę 6,60 zł, za trzecią 7,20 zł i każdą następną 5,50 zł – jeżeli przyjechaliście zwiedzać Gdańsk na cały dzień, to ta kwota będzie dość wysoka. Co ciekawe, strefa obowiązuje 7 dni w tygodniu od godz. 9:00 do 20:00. Mapa strefy parkowania w Gdańsku.

2. Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, to jedno z piękniejszych muzeów w jakim byłam, a na pewno mój nr 1 w Polsce. Muzeum zostało otwarte w 2017 r. i mieści się pod ziemią. Możemy oglądać aż 18 wystaw, jedne są malutkie, inne ogromne. Muzeum jest bardzo multimedialne, wzbogacone o odsłuchy, plansze, efekty dźwiękowe itp. Muzeum przygotowane jest tak, że nawet dzieci (tak 8+) raczej nie będą się nudzić. Co ciekawe, wystawy nie nawiązują tylko do polskiej sytuacji w czasie wojny, ale do całego świata. Największe wrażenie zrobiła na nas odtworzona ulica po bombardowaniu oraz sala ze zdjęciami poległych. Czas zwiedzania zależy od tego, czy będziemy zatrzymywać się przy każdej gablocie, wtedy trzeba poświęcić na to miejsce minimum 4 godziny, za to przechodząc bardziej oglądowo w około 2 godziny.

Cena biletu na wystawę główną to 23 zł normalny i 16 zł ulgowy. We wtorki wejście jest za darmo. Bilety można kupić w kasie biletowej, w automatach przy kasie lub na stronie bilety.muzeum1939.pl.

blog podróżniczy

W muzeum przygotowany jest parking podziemny na 142 miejsca (3h za darmo na podstawie biletu wstępu, każda następna godzina 5 zł), jednakże aktualnie parking jest zamknięty, ze względu na utworzony tam punkt DRIVE THRU COVID-19. Dookoła muzeum można znaleźć kilkanaście miejsc do parkowania (choć w weekend może być ich za mało). Obowiązuje strefa niebieska, czyli pierwsza godzina 3,90 zł, druga 4,60 zł, trzecia 5,50 zł i każda następna 3,90 zł.

3. Park Oliwski

Jeśli nie lubicie leżeć plackiem na plaży, to w słoneczny dzień, to warto udać się na spacer do Parku Oliwskiego im. Adama Mickiewicza. Mieści się tam bardzo dobrze zachowany Pałac Opatów, gdzie aktualnie znajduje się Oddział Sztuki Narodowej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Park ma wiele magicznych zakątków, zbiorników wodnych i miejsc do piknikowania. Na terenie parku znajduje się także palmiarnia (choć aktualnie jest w przebudowie). Jeżeli odwiedzacie to miejsce w niedzielę, to warto po drodze zahaczyć także o Rynek w Oliwie, gdzie od maja do września odbywa się mały Pchli Targ.

Przy parku znajduje się bezpłatny parking, jednak w weekendy być niewystarczający. 

4. Europejskie Centrum Solidarności

Gdańsk słynie z pięknych muzeów. Kolejnym miejscem zapierającym dech w piersiach jest Europejskie Centrum Solidarności. Wystawy poruszają tematy polityczne oraz ukazują życie w czasach PRL-u. Oprócz suchych faktów, mamy okazję posłuchać też relacji osób, którzy brali udział we wspomnianych wydarzeniach. Muzeum zostało wybudowane na terenie Młodego Miasta, w pobliżu Bramy nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców. Bilet normalny kosztuje 25 zł, , ulgowy 20 zł a rodzinny 70 zł. Bilety można kupić w kasach biletowych lub na stronie bilety.ecs.gda.pl.

Za darmo przez 4 godziny możemy parkować na parkingu podziemnym (wjazd od ul. Jana z Kolna lub ks. Jerzego Popiełuszki).

5. Wyspa Spichrzów

Idealne miejsce na popołudniowy spacer (choć trzeba się przygotować na  tłumy), warto poczuć ten klimat! Aktualnie na Wyspie Spichrzów znajduje się popularny diabelski młyn oraz napis „GDAŃSK”, przy którym turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Wyspa słynie także z luksusowych hoteli z widokiem na Żurawia. A dlaczego Wyspa Spirzchów? Bo to tutaj powstały pierwsze spichlerze Głównego Miasta, pierwotnie było ich tutaj aż 340! Niektóre zachowały się do dziś.

6. Westerplatte

Jedno z najważniejszych miejsc w Polsce – symbol wybuchu II wojny światowej. Westerplatte leży na Wyspie Portowej. Na wzgórzu znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża. Z tego miejsca możemy podziwiać zapierający dech w piersiach napis „Nigdy więcej wojny” oraz latarnię morską Nowy Port, z której 1 września 1939 r. o godzinie 4:48 padły pierwsze strzały niemieckich żołnierzy, rozpoczynające II wojnę światową.

Na Westerplatte znajduje się niewielki bezpłatny parking, ale w weekendy trudno znaleźć tam miejsce, dlatego na przeciwko jest także parking prywatny – 4 zł/h.

7. Góra Gradowa

Punkt widokowy, położony w pięknym miejscu, otoczonym fortami. Miejsce jest bardzo zadbane, ponieważ aktualnie w budynkach znajduje się Hevalianum (centrum konferencyjne, wystawy, zajęcia dydaktyczne). Historycy uważają, że to właśnie tutaj znajdował się najstarszy gdański gród. Góra ma 46 m n.p.m., jednak parking znajduje się na wzniesieniu, dlatego na punkt możemy wdrapać się dokładnie w minutę.

Wejście na punkt widokowy jest bezpłatny, jednak parking należący do Hevalianum kosztuje 4,50 zł każdą rozpoczętą godzinę.

8. Molo w Brzeźnie

Może nie tak popularne jak molo w Sopocie czy Gdyni Orłowo, jednak równie urokliwe. Pierwsze molo w tym miejscu stanęło w 1900 r., później zostało zlikwidowane i znów zbudowane w 1996 r. Ma 136 metrów długości. Co ciekawe, jest przedłużeniem alei Jana Pawła II. Idealne miejsce na popołudniowy spacer, z dala od miejskiego zgiełku.

Przed aleją znajduje się duży bezpłatny parking.

9. Rzeźby wychodzące z morza

Miejsce mało popularne. Znaleźliśmy je przez przypadek, szukając na mapie parkingu. Rzeźby wychodzące z morza znajdują się na terenie stoczni, jednak w miejscu już nieużywanym.  Twórcą metalowych postaci jest rzeźbiarz, Czesław Podleśny, rezydent Przestrzeni Sztuki WL4 – Mleczny Piotr. Co ciekawe, autor projektu cały czas tworzy i można go czasami spotkać w tym miejscu. Nam powiedział, że część wystawy „wyjechała”, dlatego aktualnie nie ma tak dużo postaci jak kiedyś. Sceny trochę jak z Transformersów, ludki zrobione są z metalowych, niepotrzebnych części. Z tego miejsca rozprzestrzenia się także widok na żurawie Stoczni Gdańskiej.

Na terenie znajduje się dziurawy, błotny, płatny parking 3 zł/h, jednak przy ul. Rybaki Górne znajdziemy (także błotniste i dziurawe) miejsce za darmo.

10. Poczta Polska 

Kolejne historyczne miejsce to urząd pocztowy przy placu Obrońców Poczty Polskiej. Poczta została utworzona w tym miejscu w 1919 r. Dnia 1 września 1939 budynek stał się miejscem obrony przed niemieckimi atakami. Wtedy pracowało tam około 100 osób, z czego 50 zginęło. Aktualnie przed budynkiem znajduje się ogromny pomnik Obrońców Poczty Polskiej, a w środku budynku niewielkie muzeum (bilet normalny: 10 zł, ulgowy 5 zł). Co ciekawe, w tym miejscu nadal funkcjonuje Poczta Polska.

Poczta znajduje się dosłownie 2 minuty spacerem od Muzeum II WŚ, dlatego możemy zaparkować w tamtej okolicy.

Komunikacja miejska w Gdańsku

Biorąc pod uwagę ceny parkingów w mieście, warto zastanowić się nad zwiedzaniem Gdańska komunikacją miejską, która jest bardzo dobrze rozwinięta i praktycznie wszędzie nią dotrzemy. Koszt biletu za jeden przejazd, normalny to 3,80 zł, ulgowy 1,90 zł. Warto rozważyć opcję biletu 1-godzinnego za 4,40 zł normalny i 2,20 zł ulgowy lub 24-godzinnego – 14 zł normalny i 7 zł ulgowy.

Ciekawe kawiarnie w Gdańsku

Chyba w żadnym miejscu w Polsce nie ma tylu ciekawych kawiarni co tutaj. Podczas naszego weekendowego pobytu odwiedziliśmy dwa kultowe miejsca – pierwsze to Eklerownia przy ul. Straganiarskiej 53/54. Jak sama nazwa wskazuje, słyną z różnego rodzaju eklerów. Porcje są dość małe, ale bardzo syte, więc po zjedzeniu jednego jesteśmy zasłodzeni. Wybraliśmy opcję ze słonym karmelem i kokosem, dostępne były także np. z owocem, matchą czy nawet wegańskie. Ceny zaczynały się od 12 zł.

Kolejnym miejsce, słynącym tym razem z monoporcji jest UMAM. Mają dwie lokalizacje – przy ul. Grobla II 12/14/C1 oraz przy ul. Mariana Hemara 1. Ich słodkości je się przede wszystkim oczami! Piękne kształty pokryte lustrzaną glazurą. Smaki są bardzo ciekawe i każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny zaczynają się od 15 zł/szt. W ofercie dostępne są też makaroniki za 5 zł/szt.

Przewodnik PDF do pobrania

Jak zwykle, możecie pobrać darmową listę „must see” w wersji PDF:

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.