Luwr – największe muzeum na świecie | Praktyczne wskazówki
Spis treści:
Historia Luwru
Luwr w Paryżu to dawny pałac królewski. Pierwszy salon wystawowy został zorganizowany w 1699 r. i na początku znajdowały się tam dzieła sztuki pozostawione przez Ludwika XIV, który przeprowadził się do Wersalu. Pałac został przekształcony w muzeum dopiero w 1793 r. Całkowita powierzchnia muzeum wynosi 60.600 m2. Aktualnie w Luwrze znajduje się około 350.000 dzieł sztuki.
Pavillon de l’Horloge to serce Luwru. Zaprojektowany przez Jacques’a Lemerciera, zbudowany za panowania Ludwika XIII (1610-1643), ale nazwę „Pavillon de l’Horloge” („Pawilon Zegarowy”) zyskał dopiero w XIX wieku, kiedy dobudowano dwie główne fasady z zegarami. Jest pamiątką po twierdzy (średniowiecznej fortecy), zburzonej w XVI wieku, kiedy król Franciszek I przekształcił Luwr w renesansowy pałac. Zabytkowy Pavillon de l’Horloge to idealne miejsce na prezentację 800-letniej historii Luwru. Cztery sale rozmieszczone zostały na trzech kondygnacjach. Opowiadają historię muzeum, jego zbiorów i bieżącej działalności.
„Pierwszy Luwr” (średniowieczna forteca) zbudowana została przez króla Filipa Augusta około 1200 roku. Do dziś widoczne są fundamenty zburzonej w 1528 roku twierdzy. Najstarszym miejscem w Luwrze jest Salle Saint-Louis. Jej nazwa wywodzi się od śladów dekoracji datowanych na panowanie św. Ludwika (1226–1270). W sali prezentowane są przedmioty codziennego użytku, znalezione podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w latach 1983-1993, w ramach projektu „Wielki Luwr” („Grand Louvre”).
Salle de la Chapelle na pierwszym piętrze pawilonu jest obecnie salą muzealną, ale w latach 1655-1659 na polecenie Ludwika XIV została tutaj wybudowana kaplica. Aktualnie tutaj zobaczymy najpiękniejszy widok na Piramidę, ogrody, Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny i dzielnicę biznesową La Défense.
Nasze wrażenia | praktyczne wskazówki
Luwr to największe i prawdopodobnie najpopularniejsze muzeum świata. Mieliśmy ogromne szczęście, że trafiliśmy na dzień, gdy nie było dużej kolejki, ale czasami trzeba oczekiwać na wejście nawet kilka godzin. Przed wejściem prześwietlane były nasze bagaże oraz musieliśmy przejść przez bramkę bezpieczeństwa. Wchodziliśmy głównym wejściem, czyli przez piramidę.
Jeżeli chcecie dokładnie zwiedzić całe muzeum, zajrzeć we wszystkie zakamarki, to na zwiedzanie trzeba przeznaczyć nawet 8 godzin! My na wstępie, na mapie zaznaczyliśmy sobie miejsca, które chcemy zobaczyć i podążaliśmy tym szlakiem.
Nie jesteśmy jakimiś wielkimi fanami zwiedzania muzeów sztuki, ale to miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie – pięknie zdobione sale i sufity, ogromne przestrzenie – to wszystko wywoływało u nas efekt WOW!
Tak naprawdę skupiliśmy się tylko na zobaczeniu Wenus z Milo, Nike z Samotraki, apartamenty Napoleona III oraz oczywiście Mona Lisy. Niby niewiele, a przemieszczając się po budynku spędziliśmy tam ponad 3 godziny!
A jeśli już mowa o pannie Mona Lisie… Słynny obraz Leonarda da Vinci znajduje się w Skrzydle Denona, w pokoju nr 711. Bez problemu tam dotrzecie nawet bez mapy, ponieważ wszystkie znaki w muzeum prowadzą właśnie w to miejsce. Mamy mieszane uczucia… nie do samego obrazu ale do zachwytu ludzi, którzy czekają czasami godzinę w kolejce, żeby strzelić sobie fotkę z Moną na insta… seriously? My oczywiście nie mieliśmy czasu i ochoty na takie „pamiątki”, tym bardziej że można ze spokojem podejść od boku obrazu.
Ponadto Luwr przygotował specjalną „wyszukiwarkę” kolekcji, dzięki której możemy sprawdzić gdzie znajdują się pożądane przez nas do zobaczenia dzieła.
Na wejściu znajdują się darmowe mapy i mini przewodniki w różnych językach (nie ma po polsku).
Zwiedzanie Luwru w Paryżu za darmo
Aby zwiedzić Luwr za darmo, wystarczy mieć poniżej 26 lat i posiadać obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej (lub Norwegii, Islandii, i Liechtensteinu). Dowód osobisty jest weryfikowany przy sprawdzaniu biletów.
Ponadto darmowe wejście mają także:
– osoby spoza UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu do 18 r.ż.
– Nauczyciele przedmiotów artystycznych i historii sztuki
– Artyści zrzeszeni w Maison des Artistes (we Francji) lub AIAP
– Członkowie ICOM i ICOMOS
– dziennikarze
– osoby z niepełnosprawnościami i osoba im towarzysząca
Ponadto, jeżeli nie zaliczasz się do żadnej z ww. grupy, Luwr za darmo możesz zwiedzić w pierwszą sobotę miesiąca (w godzinach wieczornych).
Zobacz jakie jeszcze miejsca w Paryżu można odwiedzić za darmo.
Gdzie kupić bilety do Luwru?
My kupowaliśmy (a raczej rezerwowaliśmy, bo mieliśmy darmowe bilety) online dosłownie przed wejściem do Luwru, ponieważ nie było w ogóle kolejki (co jest bardzo rzadko spotykane, czasami turyści potrafią czekać w kolejce do wejścia po kilka godzin). Podczas zakupu biletu należy wybrać konkretną godzinę wejścia. W sezonie warto kupić bilety kilka dni przed planowaną wizytą.
Bilety można kupić także w kiosku Civette du Carrousel (poziom 0). Automaty biletowe znajdują w podziemnym centrum handlowym Carrousel du Louvre.
Ceny biletów:
bilet normalny – 17,00€ (online), 15,00€ (w kasie biletowej lub automacie)
bilet ulgowy (obywatele UE do 26 r.ż.) – darmowy
Czy można robić zdjęcia w Luwrze?
Tak, w Luwrze można robić zdjęcia, ale tylko stałych kolekcji i do użytku własnego. Nie wolno jednak używać selfie sticków i lampy błyskowej. Na niektórych wystawach czasowych robienie zdjęć lub filmów dzieł sztuki może być zabronione.
Godziny otwarcia Luwru
poniedziałki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele: 9:00-18:00
wtorki: zamknięte
Ostatnie wejście: godzinę przed zamknięciem
Dodatkowo Luwr jest zamknięty 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.