Co zobaczyć w Londynie
Anglia,  Europa,  Przewodniki,  Tanie podróżowanie

Darmowe muzea w Londynie

Londyn to miejsce, gdzie możecie zwiedzić dużo, nie wydając przy tym ani jednego funta. Większość genialnych muzeów jest za darmo. Trzeba przyznać, że Londyn ma jedne z najlepszych muzeów na świecie.

MUZEA HISTORYCZNE

British Museum

Muzeum narodowe, a przy okazji największe muzeum w Wielkiej Brytanii. Posiada ponad 8 milionów eksponatów. Najpopularniejszym miejscem w muzeum jest dziedziniec The Queen Elizabeth II Great Court oficjalnie otwarty przez królową w 2000 r. Największą furorę robi widowiskowy stalowo-szklany dach połączony z gmachem czytelni, która znajduje się na samym środku pomieszczenia.

Darmowe atrakcje w Londynie

London Mithraeum

Ruiny rzymskiej świątyni poświęconej bogu Mitrze. Została odkryta w 1954 r. następnie ją odrestaurowano i udostępniono zwiedzającym

Museum of London

Muzeum Londynu dokumentuje historię stolicy Wielkiej Brytanii od czasów prehistorycznych po czasy współczesne. Kolekcja liczy ponad 6 milionów obiektów!

Victoria and Albert Museum

Niech nazwa muzeum Was nie zmyli! Muzeum jest nazwane na cześć królowej Victorii i księcia Alberta ale w środku znajdują się dzieła sztuki i rzemiosła powstałe na przestrzeni 5000 lat. Największe wrażenie na nas zrobiła wystawa mody.

Victoria and Albert Museum

MUZEA WOJSKOWE

Imperial War Museum

Muzeum poświęcone historii wojskowości. Wystawy upamiętniają głównie poległych w czasie I wojny światowej, choć kolekcja została uzupełniona też po II wojnie. Co ciekawe, w budynku gdzie aktualnie znajduje się muzeum, był kiedyś szpital psychiatryczny.

National Army Museum

Muzeum koncentruje się na historii poszczególnych korpusów i pułków armii brytyjskiej po 1914 r.

RAF Museum

Muzeum Royal Air Force znajduje się w byłym budynku lotniska Hendon. Przedstawia historię lotnictwa i Królewskich Sił Powietrznych.

instagram podróżniczy

MUZEA MORSKIE

National Maritime Museum

Muzeum morskie w dzielnicy Greenwich. Zawiera największą na świecie kolekcję przedmiotów związanych z historią Wielkiej Brytanii na morzu.

Museum of London Docklands

Muzeum poświęcone jest „historii Tamizy”, a dokładnie działalności portu handlowego. Poruszany jest tutaj także temat handlu niewolnikami na Atlantyku.

MUZEA SZTUKI

Tate Modern

Muzeum sztuki nowoczesnej. Stworzone zostało w budynku byłej elektrowni. Na najwyższym piętrze znajduje się także darmowy punkt widokowy.

National Gallery

Galeria sztuki posiadająca w kolekcji ponad 2300 dzieł z lat 1250–1900. Jednym z popularniejszych obrazów w muzeum są „Słoneczniki” Vincenta van Gogha.

darmowe muzea Londyn

The Wallace Collection

Muzeum sztuki ze zbiorami rodziny Seymour-Conway, które zostały przekazane narodowi angielskiemu i udostępnione dla zwiedzających. Muzeum znajduje się w Hertford House.

Whitechapel Gallery

Galeria sztuki. Została otwarta w 1901 r. jako jedna z pierwszych sfinansowanych ze środków publicznych galerii w Wielkiej Brytanii.

William Morris Gallery

Muzeum poświęcone życiu i twórczości Williama Morrisa, angielskiego projektanta sztuki i rzemiosła.

Design Museum

Małe muzeum poświęcone wzornictwu. Założone pod koniec XX wieku z inicjatywy dekoratora wnętrz, Terence Cornana. To pierwsze na świecie muzeum poświęcone tej dziedzinie.

Sir John Soane’s Museum

Dom-muzeum Johna Soane’a. Znajduje się tam wiele rysunków i modeli, kolekcji obrazów, rzeźb i antyków, które Soane nabył na przestrzeni lat. Soane chciał, aby po śmierci jego dom był pod opieką Rady Powierniczej, ponieważ nie chciał, aby syn odziedziczył po nim dobytek.

MUZEA TECHNIKI

Science Museum

Muzeum nauki i techniki. Większość eksponatów związanych jest z brytyjskimi wynalazcami. Muzeum jest bardzo interaktywne, zarówno dla dużych jak i małych. To jedno z ciekawszych i popularniejszych muzeów w Londynie.

MUZEA HISTORII NATURALNEJ I ZOOLOGII

Natural History Museum

To definitywnie nasze ulubione muzeum w Londynie, a nawet może i w Europie! Tego miejsca nie można przegapić, mimo, że często są tutaj tłumy. Kolekcja liczy ponad 70 milionów eksponatów i zostały podzielone na 5 działów: botanikę, entomologię, mineralogię, paleontologię i zoologię. Na nas największe wrażenie zawsze robi wystawa ze szkieletami dinozaurów oraz wystawa z modelami zwierząt w rzeczywistych rozmiarach. Wchodząc do muzeum od razu widzimy szkielet płetwala błękitnego (aktualnie, ponieważ niedługo znów powróci słynny „Dippy„, czyli szkielet diplodoka, który jest aktualnie w konserwacji).

National History Museum

Horniman Museum

Małe muzeum zostało otwarte w 1901 r. i posiada trzy kolekcje: antropologiczną, historii naturalnej i instrumentów muzycznych.

blog podróżniczy

Grant Museum of Zoology

Muzeum zoologii zostało założone w 1828 r. Posiada bogatą kolekcję okazów zoologicznych np. rzadki szkielet quagga czy kości dodo.

MUZEA MEDYCZNE I ANATOMII CZŁOWIEKA

The Vagina Museum

Tak, dobrze Wam się wydaje, to muzeum wagin. to pierwsze na świecie muzeum poświęcone żeńskiemu układowi rozrodczemu. Pierwsza wystawa została otwarta w 2019 r.

Wellcome Collection

W muzeum znajdują się przedmioty medyczne z kolekcji Harry’ego Wellcome’a z XIX wieku.

Przeczytaj także:

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.