Muzeum quai Branly w Paryżu
Spis treści:
Historia
Po rewolucji francuskiej, we Francji powstały muzea narodowe, w których zgromadzono także pozaeuropejskie zbiory etnograficzne. W 1878 r., nawiązując do Wystawy Światowej w Paryżu, stworzono „Musée d’Ethnographie du Trocadéro”, co spowodowało reorganizację misji muzeów: „W Luwrze: domena sztuki, w Trocadéro: historia obyczajów i zwyczaje bez rozróżniania okresów.”.
Gdy podboje kolonialne nabrały tempa w drugiej połowie XIX wieku, do paryskich zbiorów dodano między innymi kolekcje afrykańskie. Nastąpiła szeroka wymiana obiektów etnograficznych między muzeami krajowymi i regionalnymi oraz licznymi muzeami etnograficznymi, które powstały w Europie i na świecie. W Paryżu utworzono stałą wystawę kolonialną z misjami politycznymi i gospodarczymi. Doprowadziło to do otwarcia Muzeum Kolonialnego w 1931 r.
Wraz z ruchami niepodległościowymi drugiej połowy XX wieku, pod kierownictwem André Malraux, utrwalił się artystyczny pogląd na cywilizacje pozaeuropejskie i w 1961 roku Muzeum Kolonialne przerodziło się w Muzeum Sztuki Afryki i Oceanii, a następnie w 1990 r. w Narodowe Muzeum Sztuki Afryki i Oceanii.
Muzeum quai Branly Jacques Chirac zostało otwarte w 2006 r. z inicjatywy byłego prezydenta Francji Jaques’a Chirac’a, a zbiory zostały przeniesione z „Musée de l’Homme” i Muzeum Narodowego Sztuki Afryki i Oceanii. Muzeum du quai Branly jest jednym z najbogatszych europejskich instytucji publicznych zajmujących się badaniem, ochroną i promocją pozaeuropejskich sztuk i cywilizacji.
Muzeum posiada około 267000 eksponatów z Azji, Ameryki, Afryki i Oceanii, z czego tylko ok. 3500 jest wystawiona w części muzealnej.
Nasze wrażenia
Nigdy wcześniej nie byliśmy w muzeum, gdzie tematem przewodnim są kultury pozaeuropejskie.
Muzeum jest interaktywne. Aby dojść do głównej wystawy musimy przejść przez ścieżkę, na której wyświetla się ciąg słów w języku angielskim. Przede wszystkim zainteresowały nas wystawy o afrykańskich plemionach, które często wzbogacone były filmikami z odbywanych rytuałów.
Niestety nie każde eksponaty były opisane w języku angielskim, co było dla nas (osób nieznających francuskiego) całkiem sporym utrudnieniem – czasami po prostu gdy jakiś eksponat nas zainteresował, bez tłumacza w telefonie nie dalibyśmy rady.
Przed muzeum znajduje się ciekawy ogród, restauracja oraz sklep z przedmiotami wytworzonymi w Azji, Afryce i Oceanii. Na piętrze -1 przygotowana została bezpłatna szatnia, gdzie możemy zostawić bagaże. Muzeum nie jest duże, na zwiedzanie należy zarezerwować około 1-2h.
Było to jedno z ciekawszych muzeów, w jakim byliśmy. Czuliśmy się tam, jakbyśmy podróżowali po najdalszych zakątkach świata, mimo, że byliśmy kilka kroków od Wieży Eiffla. Naprawdę warto!
Bilety wstępu
Bilety można kupić online, w kasie biletowej przed muzeum lub w automatach przed wejściem.
bilet normalny – 12€
bilet ulgowy (do 25 r.ż.) – darmowy
Zobacz jakie miejsca w Paryżu można odwiedzić za darmo
Godziny otwarcia
wtorek, środa, piątek, sobota niedziela > 10:30 – 19:00
czwartek > 10:30 – 22:00