Kujawsko-Pomorskie,  Na weekend,  Polska,  Przewodniki

Toruń na weekend + Przewodnik PDF

W końcu mogliśmy wyjechać na weekend. Lockdown lekko ustąpił, więc wybraliśmy się na dwa dni do Torunia. Co warto zobaczyć, gdzie spać, gdzie zjeść oraz inne praktyczne informacje znajdziecie poniżej. Dodatkowo, na końcu, przygotowaliśmy dla Was planszę „Toruń na weekend”- chacklistę PDF, do wydrukowania i wspólnego zwiedzania.

Przewodnik po Toruniu

Co zobaczyć w Toruniu?

1. Rynek Staromiejski

Każdy rynek jest na swój sposób wyjątkowy, ale nie ukrywajmy – większość wygląda bardzo podobnie. Serce miasta, to tutaj spotkamy pomnik najpopularniejszej gwiazdy tej mieściny, czyli Mikołaja Kopernika. Co ciekawe, dokładnie w tym miejscu kiedyś stał pręgież, przy którym stosowano kary hańbiące. 

Z naprzeciwka spogląda na nas złoty osioł, który stoi w tym miejscu od 2007 r. Turyści nie za bardzo orientujący się w temacie, robią sobie z nim zdjęcia – przecież to sama słodycz(!). Osioł jest jednak symbolem drugiego pręgieża. W XII w tym miejscu stał osioł drewniany, pokryty ostrą blachą. Nieposłuszni żołnierze byli na nim sadzani – blacha dosadnie wbijała im się w d…., jeśli ktoś był wyjątkowo niesforny, do nóg przywiązywano mu ołowiane ciężarki, aby mocniej poczuł grzbiet osła.

Przyglądając się urokliwym kamienicom, na pewno zwrócicie uwagę na Dwór Artusa, to tam w 1466 roku zaprzysiężono drugi pokój toruński, na mocy którego do Polski wróciły Prusy Królewskie i Warmia. Aktualnie pełni funkcję Centrum Kultury. Na Rynku Staromiejskim znajduje się także kamienica pod Gwiazdą, czyli jedna z najlepiej zachowanych barokowych domów patrycjuszowskich. Mury pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Od 1970 roku w kamienicy znajduje się Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu

2. Smok toruński

W 1746 r. w Toruniu, dwie osoby, w tym samym miejscu (ale innym czasie) zobaczyły rzekomego smoka! Według plotek, poczwara miała powyżej dwóch metrów długości. Może Smok Wawelski, złożył jaja i wrzucił je do Wisły? Od niedawna przy ul. Przedzamcze czyha na nas rzeźba smoka, zamkniętego za metalowym płotkiem.

3. Pomnik Piernikarki

Na cześć największej i najstarszej Piernikarnii w okolicy (Gustaw Weese), w 2011 roku wzniesiono Pomnik Piernikarki. Znajduje się na skrzyżowaniu Małych Garbar i ul. Królowej Jadwigi. Figura wykonana została z brązu, pokryta patyną. W koszu niesie „katarzynki”.

KATARZYNKI

to najpopularniejsze toruńskie pierniki. Mają kształt sześciu zlepionych ze sobą medalionów. Według legendy, jeden z piekarzy poprosił córkę Kasię, aby zastąpiła go w pracy, ta nie mogąc znaleźć foremek, użyła kubka. Pech chciał, że Kaśka poukładała je za blisko siebie i tym sposobem wymyśliła najsławniejszy w całej Polsce kształt pierników. Co ciekawe, kształt ten został zastrzeżony przez firmę „Toruńskie Pierniki” i żadna inna piernikarnia nie może go stosować.

4. Dom Mikołaja Kopernika

Uznaje się, że to tutaj narodził się Mikołaj Kopernik. Zabytkowa kamienica w stylu gotyckim, należała do rodziny Koperników w XV wieku. Był to jeden z tzw. spichlerzodomów, które w średniowieczu pełniły funkcję mieszkalne oraz magazynowe. W 1480 roku (7 lat po narodzinach Mikołaja) Kopernikowie sprzedali dom. W XIX wieku kamienica została przebudowana na mieszkania czynszowe. Od 1929 roku pierwszy raz wpisana do rejestru zabytków. Kamienica została odrestaurowana w latach 1972-73, przywrócono wtedy jej dawny układ przestrzenny, po zakończeniu prac, otwarto Muzeum Mikołaja Kopernika.

5. Krzywa wieża

Miejsce, o które zahaczają wszystkie wycieczki. Krzywa wieża to nic innego jak średniowieczna baszta obronna. Jest wyjątkowa, bo krzywa, ale przechadzając się po Toruniu, mieliśmy wrażenie, że większość starych budowli nie była prosta. Legenda głosi, że jeden z krzyżaków, zakochał się w córce toruńskiego bogacza, łamiąc obowiązujące zasady ślubu czystości. Na cześć tego wydarzenia stwierdzili, że wybudują krzywą wieżę – symbol odejścia od reguły. Dziś mówi się, że osoby, które nie zdołają utrzymać równowagi, opierając się plecami o ścianę, mają dużo za uszami… albo wiele godzin przepracowanych przed komputerem. Ci co nie wierzyli w historię miłości, ubzdurali sobie, że to przez Kopernika i jego magiczne odkrycia! Co ciekawe, to nawet był jeden z argumentów, podczas obrad nad wpisaniem dzieła astronoma do ksiąg zakazanych.

Prawda jest jednak mniej atrakcyjna, wieża została wzniesiona w XIV wieku, a pochylenie spowodowane było osunięciem się podłoża.

6. Planetarium

Planetarium, akurat w Toruniu, to genialna inwestycja. W końcu wszystkie wycieczki chodzą szlakiem Mikołajusa Kopernikusa, więc muszą też zajść w to miejsce. My jednak nie jesteśmy fanami takich atrakcji, więc nie wchodziliśmy do środka, choć ja (Zuza) kiedyś byłam i…. zasnęłam – wygodne fotele, idealne warunki cieplne i… seans = warunki idealne na drzemkę podczas aktywnej wycieczki. Nie sugerujcie się jednak moją opinią w tym zakresie ;). W Planetarium znajdują się także dwie interaktywne wystawy – Baza MARS#17 (n: 12 zł, u: 10zł) oraz SALA GEODIUM (n: 12 zł, u: 10zł). Cena seansu to n: 16 zł, u: 12zł.

7. Piernikarnia Starotoruńska / Muzeum Toruńskiego Piernika / Żywe Muzeum Piernika

Toruń to stolica piernika. Będąc tutaj naszym zdaniem obowiązkowo trzeba wziąć udział w warsztatach piernikarskich. Taką możliwość oferuje Muzeum Toruńskiego Piernika, czyli oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zwiedzanie muzeum + warsztaty to koszt n: 16 zł u:11 zł.

Drugą opcją jest Piernikarnia Starotoruńska (niedaleko Planetarium), gdzie udaliśmy się my. Poniżej nasza relacja z tego miejsca. Tutaj cena warsztatów wynosi n: 15 zł, u: 12 zł. My kupiliśmy jednak bilety na Gruponie – 17 zł/2 osoby, więc po 8,50 zł za osobę.

W Toruniu znajduje się także (chyba najpopularniejsze) Żywe Muzeum Piernika. Tutaj jednak nie popierniczymy – a nam o to chodziło, dlatego wybraliśmy opcję wyżej. To miejsce wyróżnia się na mapie, ponieważ zajęcia muzealne prowadzone są w formie interaktywnego pokazu. Koszt wstępu do n: 27 zł, u: 22 zł.

Przejdźmy zatem do PIERNIKARNII STAROTORUŃSKIEJ

Oczami jej – warsztaty piernikarskie połączone z prelekcją trwały około 60 min. Dobrze będą się tutaj bawić zarówno dzieci jak i dorośli. Wystrój wnętrz, jak i ubiór oraz sposób wypowiadania się Pani prowadzącej, sprawiły, że mogliśmy przenieść się do XVII wieku. Przekazywane treści dostosowane są do każdego wieku. Dowiedzieliśmy się o historii piernika oraz o wartościach zdrowotnych stosowanych przypraw, no i wypierniczyliśmy własne pierniki!

Oczami jego – zrobiłem sobie zdjęcie z toruńskim aniołkiem!

8. Ruiny zamku krzyżackiego

Kto się interesuję historią zamków, to już pewnie niczego nowego się tutaj nie dowie. Zbudowany na planie podkowy, dopiero później Krzyżacy budowali na planie czworoboku. Budowa zakończona pod koniec XIV wieku. Po przejęciu przez mieszkańców Torunia, został zburzony i aż do prawie 1970 roku służył jako bastion i WYSYPISKO ŚMIECI. Zachowało się część murów, ok. 1,5 metra wysokości na parterze, gdanisko (wieża ustępowa, potocznie mówiąc wysoki kibel do fosy), ganek do wychodka, sama fosa i piwnice. Zachowały się też w okolicy, należący do zamku: dawny szpital, górny młyn i części murów z bramami. Dla osób lubujących styl gotycki, bramy będą obiektami godnymi uwagi.

Dzisiaj zamek udostępniony jest dla turystów. W gdanisku można zobaczyć narzędzia tortur i kar, w piwnicach puszczany jest film na temat historii zamku oraz wystawy eksponatów tj. stare zbroje. Dodatkowo, w sezonie odbywają się tam imprezy masowe, nie są to dyskoteki, ale tematyczne imprezy, na których można postrzelać z łuku czy poczuć klimat XIV i XV wieku. Bilet normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 25 zł.

9. Bulwar Filadelfijski

Świetne miejsce do odpoczynku oraz spacerów. To tak naprawdę droga wzdłuż Wisły, my mieliśmy okazję podziwiać ją jeszcze w zimowej wersji z krą. Prawdopodobnie latem to miejsce jest bardzo oblegane przez chillujące grupki znajomych oraz rodziny z dziećmi. Cały Bulwar mierzy około 2 km długości, a nazwę Filadelfijski, zawdzięcza Filadelfii, amerykańskiego miasta partnerskiego Torunia. Co ciekawe, za to w Filadelfii jeden z placów nosi nazwę „Trójkąt Toruński”.

10. Platforma widokowa

Na południowym brzegu Wisły, a dokładnie na wyspie – Kępa Bazarowa, zbudowano platformę widokową, z której rozprzestrzenia się piękny widok na stare mury miasta. Z tego miejsca zobaczymy panoramę najważniejszych miejsc w Toruniu. Na miejscu znajduje się mały parking.

Gdzie zjeść w Toruniu?

Piccolo

Mała ciekawostka – w Poznaniu także mamy sieć restauracji Piccolo, znana z makaronu spaghetti. To tutaj (do tej pory) Poznaniacy przychodzą po szybką i tanią porcję makaronu z sosem bolońskim. Okazuje się, że w Toruniu znajdziecie restaurację o tej samej nazwie, ale ta z kolei serwuje pizzerinki (mała wersja pizzy) z pieczarkami. Taka mała pizza z sosem i wersją na wynos (płatny karton) to koszt 10 zł.

Dobra Pączkarnia

Zachęciły nas kolejki, bo skoro ludziom chce się czekać za zwykłym pączkiem kilkanaście minut, to znaczy, że nie może on być taki zwykły. Okazało się, że pączkarnia przy ul. Szerokiej 23 ma w ofercie pączki o smaku piernika (różne nadzienia do wyboru: morela, śliwka itp.). Prawdopodobnie w składzie posiadał dodatkowo przyprawę do piernika, ale naprawdę ten smak wymiata! Jeśli lubicie pączki, to będąc w Toruniu musicie tego spróbować.

Cafe & Cukiernia Lenkiewicz

Będąc w Toruniu musicie spróbować też lodów piernikowych w cukierni Lenkiewicz. Choć istnieje od 1945 r., to dopiero od 2010 r. sprzedawane są tutaj lody. Porcja jest ogromna i kosztuje 6 zł. Smak piernikowy jest genialny, jednak raczej nie smakują jak typowe pierniki, tylko ciasteczka korzenne. Serdecznie polecamy!

Copernicus Pizzeria

Pizza z dowozem wyniosła nas 40 zł. Zamówiliśmy carbonarę. Jesteśmy wielkimi fanami pizzy i biorąc pod uwagę ile jej w swoim życiu zjedliśmy, to chyba jesteśmy już ekspertami w tej dziedzinie. Ta nieszczególnie zapadnie w naszej pamięci, bardzo przeciętna.

Parkingi

Za parking w Toruniu zapłacimy tylko od poniedziałku do piątku; w sobotę i niedzielę parkowanie w strefie jest darmowe. Jak w każdym mieście, centrum jest często i gęsto zastawione autami, warto wziąć ten aspekt pod uwagę, bo można czasem krążyć przez 20 min.

Cennik dla 1 strefy i 2 strefy:
pół godziny – 1,20 – 0,60 zł
1. godzina – 3,00 – 1,50 zł
2. godzina – 3,60 – 1,80 zł
3. godzina – 4,30 – 2,10 zł
4. godzina i następne – 3,00 – 1,50 zł

Noclegi

Tym razem wybraliśmy Apartament Starówka 2, o tym miejscu napisaliśmy więcej w ramach serii Ciekawe hotele w Polsce. Jeśli chodzi o ceny noclegów w Toruniu, to nie należą one do najtańszych, a wręcz są dość wysokie jak na standardy w Polsce.

Pamiętajcie także, że przygotowaliśmy dla Was nie 100 zł, a 200 zł zniżkę na pierwszą rezerwację na Airbnb!

Gdzie kupić pamiątki?

Jeśli chodzi o pierniki, to przy głównym deptaku, przy ul. Szerokiej znajduje się przepiękny sklep z piernikami (chciałoby się powiedzieć butik) Igi Sarzyńskiej. Sama wystawa wygląda bardzo ekskluzywnie, a pierniki to prawdziwe dzieła sztuki – idealne na prezent. Przy ul. Szerokiej znajdują się też inne sklepiki z piernikami, przede wszystkim te z asortymentem piernikarni „Kopernik”.

Osobiście polecamy jednak zakupy w Piernikarni Starotoruńskiej (tam gdzie warsztaty), ponieważ wybór jest duży, oryginalny i w niskich cenach. 

Przewodnik PDF

Tak jak obiecaliśmy na początku, udostępniamy Wam chacklistę miejsc, które musicie zobaczyć będąc w Toruniu. Poniżej pobierzecie plik PDF, który można wydrukować. Mamy nadzieję, że to pomoże Wam zorganizować wycieczkę do Torunia.

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.