
Park Dzieje | Szałowe widowisko „Orzeł i Krzyż”
Spis treści:
W naszych głowach na długo pozostanie sobotnie widowisko „Orzeł i Krzyż”. Jest to kilka letnich weekendów, z różnymi zabawami dla dzieci, ale też z wielkim finałem dla starszych zainteresowanych, w Murowanej Goślinie. Krótko, żeby nie psuć Wam ewentualnego udziału w wydarzeniu.
Miłego czytania.

Dojazd
Park Dzieje mieści się na polach w Murowanej Goślinie, zaledwie kilkanaście kilometrów od Poznania, dlatego zdecydowaliśmy się pojechać autem, ponieważ na miejscu jest wyznaczony darmowy parking dla osób przyjeżdżających. Nie ma problemu ze znalezieniem miejsca do postoju. Dojazd do Parku Dzieje zapewniają nam także Koleje Wielkopolskie – z Wągrowca lub Poznania. Nocny pociąg jest specjalnie podstawiany, dla osób wracających po zakończeniu wydarzenia. Jest także możliwość dojechania autobusem MPK w strefie podmiejskiej – C. Najbliższy przystanek autobusowy to Murowana Goślina/ Modrzewiowa NŻ. Na miejscu była także grupa rowerzystów, więc mamy nadzieję, że ktoś zdecyduje się wybrać nawet rowerem i będzie mógł bezpiecznie dojechać.
Geneza
Park Dzieje to coroczne, letnie wydarzenie, gdzie możemy cofnąć się o kilka epok, poznając historię ojczyzny. Na scenie jak i poza nią, wolontariusze robią wszystko byśmy mogli poznać wydarzenia sprzed setek lat, a nawet jak żyli zwykli wieśniacy w Staropolsce. Wszystko jest przygotowane tak, aby było odpowiednie dla każdego odbiorcy, dlatego tego typu wyjście rodzinne, może być bardzo udane! Tegorocznym wydarzeniem, na którym skupili się organizatorzy jest Powstanie Wielkopolskie.
Historia
Wydarzenia przedstawianie w trakcie pokazu sięgają do legend, podań i najstarszych źródeł, by pokazać początki założenia państwa Polskiego – legenda o Lechu, Czechu i Rusie, aż do historycznego wyboru papieża Polaka. Ważne dla nas wydarzenia, jak Chrzest Polski, wygrana Bitwa pod Grunwaldem, czy Powstanie Wielkopolskie i Odzyskanie Niepodległości. W międzyczasie nawet poruszano takie tematy jak rozwój tradycji na terenach Polski: Boże Narodzenie, śmigus dyngus, noc kupały czy nawet regionalne legendy i podania. Całą historię opowiada Stańczyk, jak z obrazu Jana Matejki oraz polski szlachcic, przypominający Cześnika z Zemsty Aleksandra Fredro. Między ważnymi wydarzeniami główne postacie prowadzą dialog, czasem w ich wypowiedziach słychać cytaty np. z „Dziadów” Adama Mickiewicza.
Efekty specjalne i muzyka
Całość nie byłaby taka efektowna, gdyby nie liczne efekty specjalne. Między innymi pokazy sztucznych ogni, wizualizacje na wodzie, czy różnego rodzaju światła i lasery. Niezwykła muzyka sprawiła, że sceny były bardzo realistyczne. Zaskoczeniem była piosenka przy Powstaniu Wielkopolskim, którą stworzył młody poznański raper Kowson specjalnie na to wydarzenie.
Wielkość i zaangażowanie
Widowisko „Orzeł i Krzyż – Zwycięskie Powstanie” to największe plenerowe przedstawienie w Polsce, scena wielkości 6 boisk piłkarskich. Zaangażowanych ponad 300 wolontariuszy, którzy odgrywają prawie 1500 postaci związanych z naszą tradycją. Oddajemy pokłony tym osobom, które włożyły na pewno nie mało czasu i siły, aby tak wymagające wydarzenia przebiegały bez problemu, zapewniając nam i innym widzom bezpieczeństwo. Zuza uważa to za urocze, ja sądzę, że to po prostu doskonała współpraca. Na scenie występują także dzieci jako np. myszy, które zjadły Popiela.
Terminy w sezonie 2019
21.06. (piątek)
22.06. (sobota)
28.06. (piątek)
29.06. (sobota)
05.07. (piątek)
06.07. (sobota)
12.07 (piątek)
13.07. (sobota)
od 19:30 trwa Biesiada Staropolska,
aż do 21:30, gdy zaczyna się Widowisko nocne.
Planowane zakończenie jest po 23.Bilety są dostępne na stronie Park Dzieje >klik<.
Dziękujemy za zaproszenie!

