Drezno w jeden dzień
Europa,  Na weekend,  Niemcy,  Przewodniki

Drezno w jeden dzień | Plan zwiedzania

Drezno w jeden dzień to idealny pomysł na weekendową wycieczkę zagraniczną. Stolica Saksonii często porównywana jest do Florencji, ze względu na podobną architekturę. Drezno zostało praktycznie zrównane z ziemią podczas alianckich bombardowań w 1945 r. Większość budynków odbudowano dopiero po wojnie, zachowując ich poprzedni urok.

Co zobaczyć w Dreźnie w jeden dzień

Zwinger

To jeden z najważniejszych barokowych budynków w Europie. Budowa pałacu rozpoczęła się w 1709 r. jednak w 1945 r. został zbombardowany. Odbudowa zakończyła się dopiero w 1965 r. Zwinger warto zwiedzić w środku. Jeśli jednak nie chcecie kupować biletów, to koniecznie musicie przynajmniej pospacerować po dziedzińcu i wejść na Bramę Koronną. Aktualnie niestety teren jest remontowany, więc miejsce trochę straciło swój urok.

Cena: normalny – 14 € | osoby do 16 r.ż. – free
Bilety można kupić online, ale jest doliczana prowizja 2€.
Czas: ok. 1,5-2h

Drezno co zobaczyć

Zamek w Dreźnie – Dresden Castle

Kolejnym praktycznie doszczętnie zniszczonym miejscem w Dreźnie w czasie nalotów alianckich w 1945 r. był zamek rezydencyjny. W XV wieku był siedzibą książąt i królów. Aktualnie mieści się tutaj jedna z największych kolekcji dzieł sztuki w Europie. Na wieży znajduje się punkt widokowy.

Cena:

  • Bilet łączony do Zamku Rezydencyjnego: Nowe Zielone Sklepienie, Zbrojownia w Sali Balowej (Riesensaal) i Komnata Turecka, wystawa Gabinetu Numizmatycznego, wieża Hausmannsturm oraz bieżące wystawy specjalne (nie obejmuje wstępu do Historycznego Zielonego Sklepienia) – normalny: 14 € | ulgowy: 10,50 € | osoby do 17 r.ż. – free
  • Wstęp do Historycznego Zielonego Sklepienia – normalny: 12 € | osoby do 17 r.ż. – free

Czas: ok. 1,5h

Drezno w jeden dzień

„Orszak książęcy”

„Orszak książęcy” to ponad 100-metrowe malowidło ścienne znajdujące się na gmachu Langer Gang. Upamiętnia 800 lat historii władców Wiettynów. Co ciekawe, to jedno z niewielu miejsc, które przetrwało naloty alianckie.

Cena: free
Czas: 5 min.

Orszak książęcy

Most Fryderyka Augusta

To najstarszy most łączący brzegi rzeki Łaby. Został odbudowany w 1949 r. Po jednej stronie rzeki widać mury Starego Miasta, a po drugiej nowe miasto.

Cena: free
Czas: 10 min.

instagram

Tarasy Brühla

Tarasy Brühla to promenada ciągnąca się wzdłuż rzeki i Starego Miasta. To najdłuższy taras spacerowy w Europie. Tarasy zaczynają się obok rzeźb Johannesa Schillinga, „Cztery Pory Dnia”, a kończą przy Carolabrücke. Nazwane na cześć Henryka Brühla, który w 1748 r. wybudował w tym miejscu pałac. Następnie w 1814 r. owe tarasy zostały udostępnione mieszkańcom jako własność publiczna.

Cena: free
Czas: ok. 20 min.

Tarasy Brühla

Kościół Marii Panny

Kościół wyróżnia się wśród innych budowli na Starym Mieście, ponieważ został odbudowany dopiero w 2005 r. Został wzniesiony w stylu barokowym z piaskowca saksońskiego. Kościół jest wyznania luterańskiego, jednak odbywają się tutaj także nabożeństwa anglikańskie.

Cena: free
Czas: ok. 20 min.

Co zobaczyć w Dreźnie

Altmarkt

Altmarkt, czyli Stary Rynek jest najstarszym placem w Dreźnie. Niestety aktualnie jest w trakcie remontu, więc nie mieliśmy okazji go zobaczyć. Tutaj też odbywa się największy w Europie jarmark bożonarodzeniowy.

Cena: free

Dzielnica Neustadt

Jeśli zgłodniejecie, to najlepiej udać się do dzielnicy Neustadt. Na każdym kroku znajdują się tutaj małe knajpki. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jest tutaj też dużo taniej niż w centrum miasta. Dzielnica jest wyjątkowa, ponieważ oprócz licznych restauracji są tutaj także różne tematyczne sklepiki np. sklep tylko ze szczotkami i miotłami.

Cena: free
Czas: ok. 40 min.

blog podróżniczy

Kunsthofpassage (Callejón del Arte)

To jedno z miejsc, które najbardziej nam się podobało w Dreźnie. W wyżej wspomnianej dzielnicy Neustadt, przy ul. Görlitzer Strasse 23/25 i Alaunstrasse 70 znajduje się Pasaż Artystycznych Dziedzińców (Kunsthofpassage), czyli artystyczne podwórka. Każde z nich zostało zaprojektowane przez innego twórcę. Na dziedzińcu znajduje się także wiele małych sklepików i kawiarni.

Drezno w jeden dzień

Cena: free
Czas: ok. 15 min.

Kunsthofpassage

Dresdner Molkerei Gebrüder Pfund

To jedyna w swoim rodzaju, a na pewno najpiękniejsza mleczarnia na świecie. Sklep został założony przez braci Pfund w 1880 r. Na ścianach znajdują się ręczne malowidła. Na początku Paul Pfund posiadał 6 krów, a ich dojenie odbywało się w witrynie sklepowej! Aktualnie można kupić tutaj wiele mlecznych produktów, a także mleko „prosto od krowy”, niepasteryzowane (1€ za szklankę).

Cena: free
Czas: ok. 15 min.

Drezno w jeden dzień

Mapa zwiedzania

Komunikacja miejska w Dreźnie

Jeżeli zaparkujecie w miarę blisko centrum to nie ma konieczności korzystania z komunikacji miejskiej. My w ciągu całego dnia zwiedzania pokonaliśmy pieszo około 15 km i uważamy, że był to całkiem przyjemny spacer.

Jeśli jednak zdecydujesz się na poruszanie komunikacją miejską, to:

  • bilet 1-godzinny: normalny 2,70 €, ulgowy 1,70 €.
  • karnet 4 przejazdów: normalny 9,40 €, ulgowy 6,00 €
  • bilet jednodniowy (ważny do 4:00 rano następnego dnia): normalny: 6,90 €, ulgowy: 5,80 €
  • bilet rodzinny jednodniowy (2 dorosłych i maksymalnie 4 dzieci do 15 r.ż.): 10,60 €
  • bilet jednodniowy dla grupy max. 5 osób: 17,50 €

 

Drezno co zobaczyć

Jak dojechać do Drezna

Najłatwiej do Drezna dojechać samochodem. Stolica Saksonii oddalona jest około godzinę drogi od granicy z Polską. Z Wrocławia dojedziemy tutaj w około 3 godziny, z Poznania w 4 godziny, Krakowa w 5 godzin oraz z Warszawy w niecałe 6.

Niestety z Polski nie latają bezpośrednio żadne linie lotnicze, a loty przesiadkowe mogą bardzo wydłużyć podróż, dlatego jeśli nie macie możliwości dojazdu samochodem, warto skorzystać z oferty Flixbusa, który bezpośrednio do Drezna jedzie z Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Przemyśla, Rzeszowa, Krakowa, Katowic, Legnicy, Jeleniej Góry i Bolesławca. Cena biletów zależy od długości trasy oraz wybranego dnia – zaczynają się od 50 zł i sięgają nawet do 250 zł w jedną stronę.

Gdzie za darmo zaparkować w Dreźnie

Naczytaliśmy się w Internecie, że nie ma darmowych parkingów w Dreźnie, a to nieprawda! Znaleźliśmy świetny darmowy parking i to około 15-20 minut pieszo od centrum. Na mapie oznaczony jest jako „[P] Pieschener Allee 16 Parking” (mapka poniżej) i znajduje się dosłownie naprzeciwko parku rozrywki Volksfestgelande. Jest tutaj sporo miejsc i nie był zatłoczony (mimo, że byliśmy w weekend).

Jeżeli jednak nie uda Wam się zaparkować na darmowym parkingu, to w centrum znajduje się wiele płatnych. Na każdym skrzyżowaniu oznaczone są najbliższe parkingi płatne (z informacją ile pozostało wolnych miejsc). Większość parkingów miejskich to koszt 6€ za dobę.

Ile dni na zwiedzanie Drezna

Jeżeli chcecie zobaczyć najważniejsze miejsca, zwiedzić jedno muzeum i zjeść pyszny obiad w dzielnicy Neustadt to zdecydowanie wystarczy jeden dzień. Jeśli jednak macie w planach odwiedzenie kilku muzeów to warto przeznaczyć na zwiedzanie dwa dni.

Przewodnik PDF po Dreźnie

Zobacz także:

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.