co zobaczyć w Como
Europa,  Przewodniki,  Włochy

Jezioro Como od strony Como – co warto zobaczyć?

Jezioro Como jest trzecim co do wielkości jeziorem we Włoszech, po Gardzie i Maggiore. Ma powierzchnię 146 kilometrów kwadratowych. Jezioro Como było popularnym miejscem wypoczynku arystokratów i zamożnych ludzi już od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Como było naszym drugim przystankiem na trasie po Lombardii. Miasteczko nas totalnie zauroczyło i dopiero tam zaczęliśmy odczuwać prawdziwie włoski klimat. Do miasteczka Como przyjechaliśmy z Mediolanu, gdzie wcześniej spędziliśmy dwa dni (Mediolan w dwa dni – co warto zobaczyć i jak zorganizować podróż).

Jezioro Como

Dojazd

Do Como jechaliśmy z Mediolanu. W tej okolicy świetnie rozwinięta jest kolej, która dodatkowo jest bardzo atrakcyjna dla naszego portfela. Jechaliśmy liniami Trenord i zapłaciliśmy 21 zł za osobę. Pociąg jedzie około godzinę, po drodze mijamy bardzo malownicze krajobrazy. Bilety zamawialiśmy na portalu Omio – jeśli nigdy jeszcze nie dokonywaliście tam rezerwacji, przygotowaliśmy dla Was kod, dzięki któremu otrzymacie 10 euro na pierwszą podróż – zuzanp9t1y4u.

Jeśli jedziecie z Bergamo do Como to i tak nieunikniona jest przesiadka w Mediolanie, wtedy bilet wyniesie 40 zł.

Como transport

Historia miasta

Początkowo Como nosiło nazwę Comum. Zostało podbite przez Rzymian w 196 r. p.n.e. i stało się rzymską kolonią pod rządami Juliusza Cezara. W XI wieku po zmaganiach z Lombardami i Frankami stało się wolną gminą. Wkrótce potem, w 1127 r. zostało jednak zniszczone przez mediolańczyków za to, że mieszkańcy stanęli po stronie cesarza Fryderyka I Barbarossy, podczas konfliktu z Ligą Lombardską (sojusz miast północnych Włoch).

Como zawarło pokój z Mediolanem w 1183 roku, a w 1335 r. znalazło się pod panowaniem Visconti i Sforzów z Mediolanu. W tym okresie przemysł jedwabny i handel wełną odgrywały ważną rolę w mediolańskiej gospodarce. Później miasto przeszło kolejno pod panowanie hiszpańskie, francuskie i austriackie, dopóki nie zostało wyzwolone przez Giuseppe Garibaldiego, w 1859 r. i stało się częścią włoskiego królestwa.

Jezioro Como

Nazwa miasta była częścią terminu maestri comacini („mistrzowie Como”), określającym cechy murarzy, architektów i dekoratorów, którzy w średniowieczu szerzyli styl lombardzki w całej Europie. Ich ceglane i wykładane kamieniami ściany, doskonała zaprawa i inne osiągnięcia konstrukcyjne i stylistyczne są nadal widoczne na budynkach liczących ponad tysiąc lat.
 
Como
 

Co warto zobaczyć w Como?

To dość mała i niezbyt popularna miejscowość, ale za to bardzo urokliwa. Przede wszystkim znajduje się nad słynnym Lago di Como, czyli jeziorem Como, więc to już jest wielka atrakcja.
 
jezioro Como
 
Pierwszy przystanek nad samym jeziorem – Villa Olmo, czyli najbogatsza rezydencja w okolicy. Widać ją było tylko zza płotu, jednak przed nią rozciągały się przepiękne widoki.
 
Włochy Lombardia
 
Tutaj wszystko jest “niedaleko”, więc po prostu spacerowaliśmy mijając kolejne miejsca na mapie. Przez przypadek trafiliśmy na Aero Clubu, czyli mogliśmy w garażach zobaczyć hydroplany. Jeśli macie odrobinę szczęścia – jak my – to będziecie mogli zobaczyć jak wzbija lub ląduje się taka maszyna.
 
Areo Club
 
Kilka kroków dalej przed oczami pojawia się Tempio Voltiano, muzeum poświęcone Allesandrowi Volciemu, który wynalazł baterię.
 
 
Dalej znajduje się pomost prowadzący w głąb jeziora. Na samym końcu stoi rzeźba z fontanną Life Electric. To znak rozpoznawalny tego miasta.
 
Co zobaczyć w Como
 
Następnie zaczęliśmy się oddalać od wody i zmierzyliśmy w stronę starego miasta, gdzie znajduje się katedra Cattedrale di Como. Wstęp jest płatny.
 
Katedra Como
 
W sumie całe zwiedzanie Como zajęło nam około 2-3 godziny.
 
Como
 

Plan zwiedzania

Como plan zwiedzania
 

Nocleg

 
Zarezerwowaliśmy bardzo mały, jednak wygodny, czysty i stylowy pokój z łazienką i balkonem w hostelu Megaride Guest House (>klik<). Płaciliśmy 166 zł, czyli 83 zł za dobę za osobę. Pokoje były tematyczne, my trafiliśmy na Marilyn Monroe. Lokalizacja genialna – tuż przy katedrze.
 
 
Como Hotel
 

Gdzie kupić pamiątki?

Pamiątki możecie kupić na stoiskach / kioskach przy katedrze lub na placu Piazza Cavour.
 
Co kupić we Włoszech
 
 
Do zobaczenia na szlaku!

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.