Co zobaczyć w Berlinie
Europa,  Na weekend,  Niemcy,  Przewodniki

Berlin w dwa dni -12 miejsc, które musisz zobaczyć | Przewodnik PDF

Weekend w Berlinie

Berlin to idealne miejsce na krótki weekendowy wyjazd. Co zobaczyć w Berlinie w dwa dni całkowicie za darmo?

Dojazd do Berlina

Berlin znajduje się około 70 km od polskiej granicy, dlatego z zachodniej lub centralnej Polski warto wybrać się tutaj samochodem. Dojazd z Poznania zajął nam 3h bezpłatną trasą. Płatna jest około 30 min. szybsza. Jeżeli jednak wybierzecie transport publiczny, z większości polskich miast odjeżdża pociąg PKP IC oraz Flixbus.

Gdzie zaparkować w Berlinie?

Do centrum Berlina wjeżdżać mogą tylko pojazdy z zieloną naklejką EURO4, która potwierdza spełnianie przez wóz wymogów ekologicznych. Za jej brak grozi mandat w wysokości 80 euro, a kupić ją można np. na stacjach benzynowych za około 5 euro.

Parkingi w centrum są dość drogie, ponadto stanie w korkach nas po prostu odstraszyło. Postanowiliśmy zostawić samochód na tzw. darmowym Park&Ride przy U Hönow (dokładna lokalizacja poniżej na mapie). Tam przesiedliśmy się w metro, tzw. U-Bahn, którym udaliśmy się bezpośrednio do centrum (około 40 min. jazdy).

Komunikacja miejska w Berlinie

Co ciekawe, choć Berlin jest dużym miastem, to najważniejsze miejsca są dość blisko siebie, dlatego my komunikację miejską wybieraliśmy naprawdę w skrajnych przypadkach. Co nas zdziwiło? Przystanki bardzo często oddalone są od popularnych miejsc o ok. 10 minut pieszo, nie są bezpośrednio przy nich – więc jeżeli mieliśmy do wyboru spacer 30 minut albo czekanie na autobus 20, to wybór był prosty :).

Stolica Niemiec podzielona jest na 3 strefy komunikacji miejskiej – A,B,C, jeśli będziecie poruszać się tylko po Berlinie, wystarczy bilet AB, jeśli zdecydujecie się wybrać także poza stolicę, np. do Poczdamu, to potrzebny będzie bilet ABC. Wybierając strefę BC możecie pojechać do Poczdamu i na lotnisko Berlin-Schönefeld.

Poza tym, istnieją 4 rodzaje biletów (ceny podane na strefę AB):

Einzelfahrschein – jednorazowy, ważny przez 2h – normalny: 2,90 €, ulgowy 1,80 €

Kurzstrecke – ważny na 3 przystanki U-Bahn (metro) lub S-Bahn (kolejka) albo 6 przystanków autobusowych lub tramwajowych – n: 1,90 €, u: 1,40 €

Tageskarte – ważny od momentu skasowania do 3:00 kolejnego dnia – n: 8,60 €, u: 5,50 €

4-Fahrten-Karte – ważny na 4 przejazdy – n: 9,40 €, u: 5,80 €

Bilety można kupić w automacie na każdej stacji metra i kolejki oraz w aplikacji BVG.

blog podróżniczy

Co zobaczyć w Berlinie w dwa dni- darmowe atrakcje w Berlinie

Alexanderplatz

Tutaj warto rozpocząć zwiedzanie Berlina, ponieważ to ścisłe centrum. Alexanderplatz to tak naprawdę plac handlowy. W XVIII wieku sprzedawano tu bydło i wełnę. W okresie wojny był głównym miejscem parad i ćwiczeń wojskowych. Skąd ta nazwa? W 1805 r. Aleksander I odwiedził Berlin, dlatego na jego cześć Fryderyk Wilhelm III, nazwał tę część miasta jego imieniem. W centralnej części znajduje się stworzona przez Reinholda Begasa w 1891 roku, Fontanna Neptuna. Z tego miejsca rozprzestrzenia się świetny widok na Berliner Fernsehturm, czyli 368-metrową wieżę telewizyjną.

Alexanderplatz

Wyspa Muzeów

Berlińska Wyspa Muzeów to wielkie dzieło sztuki, pięć światowej sławy budynków muzealnych z czasów władców pruskich oraz nowoczesna Galeria Jamesa Simona tworzą ekscytujący zespół, który w 1999 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To naprawdę bardzo interesujące miejsce.

Co zobaczyć w Berlinie

Katedra Berlińska

Nie wchodziliśmy do środka, ale katedra nawet z zewnątrz robi wrażenie. Co ciekawe, mimo że budowla znana jest jako katedra, w rzeczywistości ma status kościoła parafialnego. Historia Katedry Berlińskiej sięga XV wieku. Na początku XIX wieku czołowy architekt pruski, Karl Friedrich Schinkel przekształcił kościół dworski w neoklasycystyczną budowlę. Architekt Julius Carl Raschdorff otrzymał zlecenie na przebudowę kościoła, miał zainspirować się Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie i Katedrą Świętego Pawła w Londynie. Kościół został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej, pełna renowacja została ukończona dopiero w 1993 roku, cztery lata po upadku muru berlińskiego.

Co zobaczyć w Berlinie

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt, czyli Plac Żandarmerii to akurat rzadko odwiedzane miejsce przez turystów, mimo, że uchodzi za najpiękniejszy plac w tym mieście. Bogata historia Gendarmenmarkt sięga XVII wieku, znajdują się tutaj trzy monumentalne budynki – Bauten Deutscher Dom, Französischer Dom i  Konzerthaus. W XVII wieku zamieszkiwali tutaj głównie francuscy protestanci. Gendarmenmarkt został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej, ale z czasem go odbudowano.

instagram podróżniczy

Checkpoint Charlie

Położony na rogu Friedrichstrasse i Zimmerstrasse, jedno z najpopularniejszych przejść granicznych między NRD a RFN. Po przejściach granicznych w Helmstedt-Marienborn (Alpha) i Dreilinden-Drewitz (Bravo), Checkpoint Charlie był trzecim punktem kontrolnym otwartym przez aliantów w Berlinie i okolicach. Na przejściu alianci zachodni nie sprawdzali wszystkich osób przekraczających granicę. Checkpoint Charlie był nie tylko ważnym miejscem zimnej wojny, ale także świadkiem licznych prób ucieczki z Berlina Wschodniego.

Plac Poczdamski

Jeden z najpopularniejszych placów w Berlinie. To tutaj znajdują się fragmenty muru berlińskiego. Co ciekawe, cały mur obklejony jest gumą do żucia! W gorące dni to miejsce przyciąga przede wszystkim…. owady. Sami byliśmy świadkami, jak turyści „doklejali” swoje wcześniej wyżute gumy. Niestety mur nie jest w żaden sposób zabezpieczony, dlatego pędźcie tam póki nie zarósł w całości!

Co zobaczyć w Berlinie

Sony Center

Znajduje się przy wyżej wspomnianym Placu Poczdamskim. To niezwykła budowla, ale przede wszystkim główna siedziba firmy Sony. Znajdują się tutaj różne restauracje, kawiarnie, kino oraz kilkupiętrowy sklep Sony. Głównym miejscem jest otwarty zadaszony plac z fontanną. Podobno wieczorem kopuła świeci na różne kolory (my byliśmy po południu i świetnie chroniła przed słońcem w upalny dzień).

Berlin na weekend

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Pomnik został wybudowany w 2005 r. i składa się z 2711 betonowych bloków. Teren pod blokami jest nierówny, dlatego chodząc między blokami czujemy się jak w zamkniętym labiryncie. Miejsce pełne refleksji.

Brama Brandenburska

Symbol Berlina, niemieckiej jedności. Tego miejsca na pewno nikomu nie trzeba przedstawiać.

Zwiedzanie Berlina za darmo

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie

Kolejne miejsce, które koniecznie musicie zobaczyć będąc w Berlinie to budynek parlamentu. Co ciekawe, kopułę i taras na dachu gmachu Reichstagu można zwiedzać za darmo. Trzeba jednak wcześniej zgłosić się przez formularz, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Mimo, że chcieliśmy dokonać rezerwacji tydzień wcześniej, to miejsc już nie było, dlatego najlepiej zrobić to jak najszybciej. Mimo wszystko, budynek robi wrażenie nawet z zewnątrz.

Zwiedzanie Berlina za darmo

Pałac Charlottenburg

Zwiedzanie pałacu i ogrodów może zająć nawet kilka godzin, a my do Berlina wybraliśmy się tylko na weekend, dlatego nie wchodziliśmy do środka. Pierwsze zapiski o pałacu sięgają XVII wieku. Fryderyk I podarował go Zofii Charlottcie Hanowerskiej w 1684 r. W międzyczasie pałac był wielokrotnie modyfikowany i rozbudowywany. Po śmierci Zofii zmieniono nazwę Pałacu z Lietzenburg na Charlottenburg (Zamek Charlotty). Zwiedzanie ogrodów jest darmowe. Zespół pałacowy składa się ze Starego Pałacu (n. 12€, u. 8€), Nowego Skrzydła (n. 10€ u. 7€), Belwederu (n. 4€ u. 3€), Mauzoleum (n. 3€ u. 2€) i Nowego Pawilonu (n. 4€ u. 3€).

Co zobaczyć w Berlinie

East Side Gallery

Słynna galeria na fragmencie Muru Berlińskiego zapiera dech w piersi. Długość muru wynosi aż 1316 m. Jednym z popularniejszych obrazów jest pocałunek Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera.

Przewodnik po Berlinie

Viktoriapark

Idealne miejsce na odpoczynek w centrum miasta. Z parku rozlega się piękny widok na miasto. Na szczycie znajduje się pomnik z 1815 r. upamiętniający wojny napoleońskie. Latem z góry płynie mały wodospad. Park sąsiaduje z dwiema małymi winnicami.

Berlin na weekend

Tani nocleg w Berlinie

Noclegi w Berlinie nie należą do najtańszych. Ceny za łóżko w hostelach zaczynają się od 70 zł. Dwuosobowe pokoje z łazienką zaczynają się od 200 zł (np. Ibis Hotel). My wybraliśmy Select Hotel Style Berlin. Znajduje się w świetnej lokalizacji, ze spokojem pieszo dotrzecie do centrum. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyboru. Nocleg rezerwowaliśmy na Bookingu za 210 zł/noc/2 osoby, jednak wiele ciekawych ofert noclegowych dostępnych jest także na stronie Airbnb – przede wszystkim gdy jedziecie większą grupą, często opłaca się wynająć całe mieszkanie. Poniżej przygotowaliśmy dla Was 200 zł zniżki na pierwszą rezerwacę!

Airbnb kod 200 zł

Mapa

Berlin na Weekend – Przewodnik PDF

Aby ułatwić Wam zwiedzanie, stworzyliśmy przewodnik w formie broszury z najważniejszymi informacjami i chacklistą miejsc, które warto zwiedzić w Berlinie:

W zakładce „Gdzie na weekend” czeka na Was więcej przewodników dwudniowych podróży.

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.