Ilha do Farol
Europa,  Na weekend,  Portugalia

Ilha do Farol – bajkowa wyspa niedaleko Faro

Ilha do Farol to mało znana wyspa, na którą dotrzemy z portu w Faro w około pół godziny. Wybraliśmy się tam na kilkugodzinną wycieczkę, podczas naszej objazdówki po Portugalii. Wyspa Farol to tak naprawdę cypel Ilha da Culatra. Okolica znana jest z wysokiej czerwonej latarni, pięknej plaży oraz ciekawie zdobionych chatek, dzięki którym poczuliśmy się, jakbyśmy byli jedną nogą w Grecji. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę, podczas pobytu w Faro. W języku portugalskim „Farol” oznacza właśnie latarnię morską. Biało-czerwona latarnia nazywa się Farol do Cabo de Santa Maria i ma aż 50 m wysokości. Została zbudowana w 1851 roku i była wówczas pierwszą latarnią morską w Portugalii. Podobno w sezonie czasami można wdrapać się na górę, skąd na pewno rozprzestrzenia się piękny widok na Faro i wyspę Culatra. 

Ilha do Farol

co zobaczyć w Faro

Faro, Portugalia

Ilha do Farol – czy tutaj jest życie?

Na tej części wyspy mieszkają głównie rybacy oraz pracownicy pensjonatów i restauracji. Najwięcej tu jednak domków wakacyjnych. My byliśmy na przełomie września i października i na wyspie było zaledwie kilkanaście osób, z czego większość to turyści.

Wyspa Farol jest malutka, przejście całej zajęło nam około 40 minut. Centralnym miejscem jest charakterystyczna latarnia morska. Znajdują się tutaj dwie knajpki, jedna otwarta tylko w sezonie. Spacerując po wąskich uliczkach mijamy „gliniane” białe domki z niebieskimi i żółtymi dodatkami – widok jak z greckiej pocztówki. Piaszczysta plaża otoczona skałami, jest wąską, lecz długa na prawie 6 km. Ocean jest wyjątkowo przejrzysty, czysty ale też zimny.

Ilha do Farol

Podróże Portugalia

blog podróżniczy

Farol

Jak się dostać z Faro na Ilha do Farol

Z Faro do Farol można dotrzeć tylko statkiem. Odpływa z portu Portas do Mar. Bilety możecie kupić tylko w nieoznaczonej budce (zdjęcie poniżej). Bilety w dwie strony kosztują 5 euro oraz 2,50 euro dzieci od 4 do 11 r.ż. Aktualnie rejsy odbywają się w godzinach 8:30, 10:35, 14:45, 16:45 z Faro, oraz 9:20, 11:20, 16:05, 18:00 z Farol, jednak prawdopodobnie w okresie letnim częstotliwość jest zwiększona. Podczas „rejsu” czuliśmy się trochę jak w Mamma Mii – brakowało tylko baby z piranią w koszyku :). Miejsca siedzące znajdują się do góry oraz na dole, podczas rejsu bardzo wieje, dlatego warto mieć jakieś okrycie.

Faro

Portugalia

Ilha do Farol

co zobaczyć w Faro

To wyjątkowo relaksujące miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Podsumowując poczuliśmy się tutaj jak w bajce. Jeśli będzie nam miłe jeszcze kiedyś odwiedzić Portugalię, na pewno ponownie tam zawitamy.

co zobaczyć w Portugalii

co zobaczyć w Faro

wyspa Farol

jak dotrzeć do Farol

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.