Paryż w 3 dni
Europa,  Francja,  Na weekend,  Przewodniki

Paryż – co zobaczyć w 3 dni | Przewodnik PDF

Paryż w 3 dni? To naszym zdaniem idealny czas na poznanie paryskiego klimatu. Jeżeli chcecie dobrze poznać to miejsce, to warto przyjechać na dłużej. My w 3 dni zobaczyliśmy praktycznie wszystko co mieliśmy w planach. Standardowo na końcu czeka przygotowany przez nas krótki przewodnik PDF po Paryżu do pobrania i wydrukowania.

Paryż – tanie loty

Do Paryża z Polski, na lotnisko Beauvais (oddalone od centrum ok. 100 km) lata Ryanair z Gdańska, Krakowa, Poznania, Modlina i Wrocławia oraz Wizzair z Gdańska, Poznania i Warszawy (Chopin), a także Wizzair na lotnisko Orly (oddalone od centrum ok. 20 km) również z Gdańska, Poznania i Warszawy (Chopina). My kupowaliśmy bilet na Black Friday i skorzystaliśmy z okazji 2 bilety w cenie 1, dlatego za loty w lutym płaciliśmy około 150 zł w dwie strony za osobę, choć w cenie regularnej bilety można znaleźć już za 69 zł w jedną stronę. Nie wiesz jak szukać tanich lotów? Sprawdź nasz przewodnik 10 zasad jak szukać tanich lotów.

Jak dojechać z lotniska Beauvais do centrum Paryża

Tanie loty bardzo często wiążą się z lotniskiem oddalonym od centrum o kilkadziesiąt kilometrów. Dla nas to nigdy nie jest problem, ponieważ na praktycznie każdym lotnisku funkcjonuje transport publiczny, poza tym koszt zakupu biletów lotniczych na lotnisko oddalone od centrum oraz biletów na transport często i tak jest dużo niższy, niż lot na lotnisko w centrum miasta – i tak właśnie jest w przypadku Paryża.

Najtaniej do centrum dotrzemy autobusem. My wybraliśmy największe przedsiębiorstwo obsługujące trasę między lotniskiem Beauvais a Paryżem – Aerobus za 29€ za osobę w dwie strony (dzieci do 12 lat 19,80 €). Przejazd trwa nieco ponad godzinę. Bilety można kupić przez internet oraz bezpośrednio na lotnisku w automatach biletowych.

Dojazd taksówką kosztuje około 140-180€.

instagram podróżniczy

Komunikacja miejska w Paryżu

Większość atrakcji w Paryżu jest od siebie sporo oddalona, dlatego naszym zdaniem niezbędne jest korzystanie z komunikacji miejskiej, która jest naprawdę dobrze rozwinięta. My przede wszystkim przemieszczaliśmy się metrem. Bilety można kupić w automatach na każdej stacji metra. Warto przed zakupem policzyć ile razy będziemy przemieszczać się komunikacją miejską, aby wybrać najbardziej opłacalny wariant.

Ceny biletów dla I strefy:
– jednorazowe > 1,90€
• metro/metro – ważny max 2h
• metro/RER – ważny max 2h
• RER/RER – ważny max 2h
• autobus/autobus – ważny max 1,5h
• autobus/tramwaj – ważny max 1,5h
• tramwaj/tramwaj – ważny max 1,5h

Paris Visite (strefa I-III)> stworzone z myślą o turystach, oferuje nielimitowaną liczbę przejazdów w ciągu dnia
• 1 dzień – n: 12€, u: 6€ (dzieci 4-10 lat)
• 2 dni – n: 19,50€, u: 9,75€
• 3 dni – n: 26,65€, u: 13,30€
• 5 dni – n: 38,35€, u: 19,15€

– 10 przejazdów – 16,90€ (dla dzieci w wieku 4-10 lat – 8,45€)
Aktualnie ten wariant można zakupić tylko na magnetyczną kartę Navigo (koszt karty 2€) lub w aplikacji na telefon – Bonjour RATP.

Paryż komunikacja miejska

Paryż – co zobaczyć w 3 dni – plan zwiedzania

DZIEŃ 1

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny to idealne miejsce na rozpoczęcie zwiedzania Paryża, tym bardziej, jeżeli dojeżdżacie z lotniska Beauvais, ponieważ niedaleko znajduje się dworzec autobusowy. Przy okazji to jeden z najpopularniejszych zabytków w stolicy Francji, więc od razu poczujecie tutaj paryski klimat. Łuk został zbudowany w 1836 r. dla uczczenia tych, którzy polegli w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. To naprawdę małe muzeum, ale godne zobaczenia. Na górze znajduje się taras widokowyzobacz też inne punkty widokowe w Paryżu.

Paryż w 3 dni

Wstęp: sprawdź jak za darmo zwiedzić Łuk Triumfalny
Cena: 13€
Czas: 15 minut

Paryż w weekend

Pola Elizejskie (Avenue des Champs-Élysées)

Jak śpiewał Joe Dassin, na Polach Elizejskich, w słońcu, w deszczu, w południe, o północy, tam jest wszystko czego chcecie. Najlepiej widać je właśnie z Łuku Triumfalnego. Aleja łączy plac Zgody z placem Charles’a De Gaulle’a i ma 1910 metrów. Kiedyś w tym miejscu znajdowały się pola uprawne. Aktualnie jest to bardzo reprezentatywny deptak.

Cena: bezpłatne
Czas: 30 min.

Pola Elizejskie

Wieża Eiffla

Tego miejsca na pewno nie trzeba nikomu przedstawiać. „Żelazną damę” zbudowano specjalnie na Paryską Wystawę Światową w 1889 r. i miała upamiętniać 100. rocznicę rewolucji francuskiej. Aktualnie jest symbolem miasta i najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Paryżu. Cena wejściówki różni się od poziomu budowli na który chcemy się udać oraz czy wejdziemy po schodach, czy wjedziemy windą. Nam wystarczył widok z dołu – pierwsze wrażenie: myśleliśmy że jest wyższa! Zobacz jakie są jeszcze inne punkty widokowe w Paryżu.

Punkty widokowe w Paryżu

Cena biletów na szczyt (winda):
– normalny – 26,80€
– młodzież 12-24 lat – 13,40€
– dzieci 4-11 lat – 6,70€
– dzieci poniżej 4 lat – za darmo
– osoby z niepełnosprawnością – 6,70€

Ceny biletów na drugie piętro (schody):
– normalny – 10,70€
– młodzież 12-24 lat – 5,40€
– dzieci 4-11 lat – 2,70€
– dzieci poniżej 4 lat – za darmo
– osoby z niepełnosprawnością – 2,70€

Ceny biletów na drugie piętro (winda):
– normalny – 17,10€
– młodzież 12-24 lat – 8,60€
– dzieci 4-11 lat – 4,30€
– dzieci poniżej 4 lat – za darmo
– osoby z niepełnosprawnością – 4,30€

Czas: 30 min.- 1h
Uwaga! Bilety można kupić online i warto to zrobić nawet kilka tygodni przed przyjazdem (przede wszystkim jeśli wybieracie się w weekend).

ile kosztuje wejście na wieżę Eiffla

Pole Marsowe

W piękny słoneczny dzień warto odpocząć, tak jak większość turystów, na Polu Marsowym zajadając się bagietką z camembertem, z widokiem na Wieżę Eiffla. Dla nas to było tylko marzenie, ponieważ byliśmy w lutym, więc po pierwsze pogoda nie sprzyjała, a po drugie trawnik był ogrodzony płotem – no nic, będziemy musieli tu jeszcze kiedyś wrócić :).

Wstęp: bezpłatny
Czas: to zależy 🙂

blog podróżniczy

Most Aleksandra III

Niby to tylko most… a jednak to miejsce zrobiło na nas największe wrażenie. Wygląda dokładnie tak jak na filmach. Panuje tutaj elegancja i przepych. Warto się przespacerować wzdłuż i poczuć prawdziwy francuski klimat. 

Wstęp: bezpłatny
Czas: ok. 15 min.

Most Aleksandra III w Paryżu

Galeries Lafayette

Mogłoby się wydawać dziwne, że proponujemy Wam odwiedzenie galerii handlowej, ale  nie zawiedziecie się! Jej wnętrza są wprost magiczne, pełne przepychu i butików najpopularniejszych francuskich firm. Dodatkowo na samej górze znajduje się darmowy punkt widokowy na Wieżę Eiffla – zobacz jakie są jeszcze inne punkty widokowe w Paryżu.

Wstęp: bezpłatny
Czas: ok. 45 min.

Galeries Lafayette

DZIEŃ 2

Luwr

Kolejne obowiązkowe miejsce w Paryżu! Więcej o tym miejscu napisaliśmy tutaj: Luwr – największe muzeum na świecie | Praktyczne wskazówki

Wstęp: sprawdź jak za darmo zwiedzić Luwr
Cena: 17,00€ (online), 15,00€ (w kasie biletowej lub automacie)
Czas: 2-8h
Uwaga! W sezonie warto kupić bilety kilka (albo nawet kilkanaście) dni przed planowaną wizytą.

Darmowe atrakcje w Paryżu

Sacré-Cœur

Kościół mieści się na szczycie wzgórza Montmartre, skąd rozprzestrzenia się przepiękny widok na całe miasto. Bazylikę ku czci Serca Jezusowego wybudowano po tym, jak dwaj francuscy przemysłowcy przysięgli sobie, że jeżeli po wojnie francusko-pruskiej w 1870 r. Paryż nadal będzie tak samo wyglądał, to wybudują na wzgórzu kościół. Paryż oczywiście został nietknięty, więc spełnili obietnicę. Budowa zakończyła się w 1914 r. Okolica wokół kościoła jest zupełnie inna niż centrum Paryża. Jest tutaj o wiele spokojniej, ciszej i czas płynie wolniej. Budowla z zewnątrz zapiera dech w piersi.

Wstęp: bezpłatny
Czas: 30 min – 1h

Darmowe atrakcje w Paryżu

Wall of Love

Niedaleko Sacré-Cœur możemy zrobić sobie zdjęcie z Wall of Love (Ścianą Miłości). Na 40 metrowym murze stworzonym przez kaligrafa Fédérica Barona i artystkę Claire Kito, znajdują się napisy „Kocham Cię” w 250 językach świata. Na miejscu jest wiele par, które robią sobie zdjęcia i szukają słów „Kocham Cię” w swoich językach. Po polsku również jest!

Wstęp: bezpłatny
Czas: 15 – 30 min.

Paryż w 3 dni

Moulin Rouge i dzielnica czerwonych latarni

To tutaj narodził się kankan! Najsłynniejszy kabaret na świecie został otwarty w 1889 r. przez J. Ollera. To tutaj także odbył się pierwszy na świecie publiczny striptiz. Bilety na kabaret zaczynają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset euro. Moulin Rouge, słynący z czerwonego wiatraka znajduje się w dzielnicy czerwonych latarni, czyli Pigalle. Podobno to miejsce tętni życiem dopiero jak zrobi się ciemno – większość budynków w okolicy ozdobiona jest neonami. 

Wstęp: bezpłatny
Czas: 15 – 30 min.

Paryż na weekend

DZIEŃ 3

Sainte-Chapelle

Bardzo chcieliśmy zobaczyć to miejsce, ale przyszliśmy tutaj dopiero o 9:30 i…. zastaliśmy kolejkę na dobre 1,5h czekania na wejście! Niestety nie mieliśmy tyle czasu wolnego, dlatego mamy nauczkę na przyszłość (a także dla Was), że lepiej przyjść tutaj jeszcze przed otwarciem. Kaplica Sainte-Chapelle jest miejsce przechowywania relikwii m.in. świętych patronów Francji. Nas przede wszystkim zachwyciły (na zdjęciach w internecie tylko niestety…) jej gotyckie wnętrza oraz ogromne witraże

Wstęp: sprawdź jak za darmo zwiedzić Sainte-Chapelle
Cena: 11,50€
Czas: wg internetów ok. 1h

Katedra Notre-Dame

Tuż obok znajduje się aktualnie dość smutne miejsce… Katedra Notre-Dame ucierpiała podczas pożaru w 2019 r. jednak odbudowa jeszcze się nie rozpoczęła, więc zniszczenia są widoczne gołym okiem. Budowa katedry trwała 180 lat (1163–1345) i przechowywane były tutaj m.in. relikwie korony cierniowej. Niestety teren dookoła jest cały czas ogrodzony, więc najlepszy widok na katedrę jest z mostu de la Tournelle.

Czas: 15 min.

Katedra Notre Dame

Panteon

Aktualnie pełni rolę mauzoleum znanych Francuzów. To tutaj spoczywa także m.in. Maria Skłodowska-Curie. Neoklasycystyczna budowla została wzniesiona w 1789 r.

Wstęp: sprawdź jak za darmo zwiedzić Panteon
Cena: 11,50€
Czas: ok. 1h

Paryż w 3 dni

Ogród Luksemburski

Bardzo lubimy odwiedzać parki i ogrody, ponieważ dopiero tam możemy zobaczyć jak lokalsi spędzają czas wolny, a także jest to dla nas chwila odpoczynku od zgiełku miasta. Park powstał w 1630 r. i jego centralnym miejscem jest Pałac Luksemburski, który aktualnie jest siedzibą Senatu. Naprzeciwko pałacu znajduje się ogromna fontanna, w której dzieci w niedzielne popołudnie puszczają łódki, które można wynająć na 30 minut.

Wstęp: bezpłatne
Czas: ok. 1h

Paryż w 3 dni

Muzeum quai Branly

Na sam koniec naszej wizyty w Paryżu odwiedziliśmy Musée quai Branly. Więcej o tym miejscu napisaliśmy tutaj: Muzeum quai Branly w Paryżu.

Wstęp: sprawdź jak za darmo zwiedzić Muzeum quai Branly
Cena: 12€
Czas: ok. 1-2h

Przewodnik po Paryżu

Mapa

Gdzie zjeść w Paryżu?

Na każdym kroku znajduje się tutaj mnóstwo restauracji i kawiarni. Paryż jest jednym z droższych miast w Europie, dlatego na danie obiadowe musimy liczyć minimum 15€. Kuchnia francuska nie należy do naszych ulubionych, dlatego przeważnie korzystaliśmy z aplikacji przeciw marnowaniu jedzenia TooGoodToGo i za porcje płaciliśmy około 5€. Za każdym razem był to strzał w dziesiątkę. Jedzenie bardzo nam smakowało, dlatego polecamy wszystkie trzy knajpki, w których jedliśmy.

Zamysł aplikacji jest taki, że restauracje, sklepy czy kawiarnie wystawiają w aplikacji „paczki niespodzianki”, dzięki czemu nie wyrzucają jedzenia, które się nie sprzedało, tylko sprzedają je kilkadziesiąt procent taniej. Tym sposobem nie wiemy co otrzymamy – jest to z jednej strony ryzykowne, a z drugiej dość ekscytujące. Niemniej, zawsze przed wyborem restauracji sprawdzamy ich menu na stronie i jesteśmy w stanie w miarę stwierdzić, czy jedzenie z tego miejsca przypadnie nam do gustu.

Elgi – 182 Bd Haussmann, 75008 Paris

Pierwszym miejscem gdzie zamówiliśmy „paczki niespodzianki” była sieć restauracji Elgi, którzy w swojej ofercie mają głównie bowle. Zamówiliśmy dwie porcje po 4,90€ i otrzymaliśmy – bowl z falafelem, makaronem, burakami, ogórkiem, fasolą i batatami, bowl z boczkiem, kaszą, pomidorem i batatami, dodatkowe dwie porcje batatów i chipsy z bekonu – w sumie zaoszczędziliśmy około 20€!

Jedzenie oceniamy 7/10

Paryż w 3 dni

Laodongija (Gam) – 18 Rue de Mogador (brak oznaczenia na mapie – obok Bubble Tea)

Tym razem dokładnie wiedzieliśmy co zamawiamy, ponieważ restauracja słynie tylko z pierożków ravioli. Zamówiliśmy porcję 20 szt. za 6,66€ (zamiast 20€). Można wybrać jeszcze porcje 10 szt. za 3,99€ lub 50 szt. za 10€. To były najlepsze pierożki jakie w życiu jedliśmy, choć smakowały bardziej jak pierożki gyoza niż ravioli. Jeżeli jeszcze kiedyś będziemy w Paryżu, na pewno tam wrócimy.

Nasza ocena: 10/10

Tanie jedzenie w Paryżu

Manje & Co – 73 Av. Kléber, 75116 Paris

To również być strzał w dziesiątkę. Mieliśmy ochotę na makaron, dlatego zarezerwowaliśmy dwie porcje w Manje & Co za 4,99€ (porcja) zamiast 15€. Okazało się, że dostaliśmy w sumie 4 porcje, więc podzieliliśmy się z Panią w hotelu bo nie byliśmy w stanie wszystkiego zjeść. Dostaliśmy dwie porcje makaronu z sosem pomidorowym oraz dwie porcje makaronu z sosem szpinakowym.

Nasza ocena: 10/10

Gdzie tanio zjeść w Paryżu

Paryż – kiedy pojechać?

Na to pytanie prawdopodobnie zawsze odpowiemy tak samo – poza sezonem! W Paryżu byliśmy w lutym i trochę padało, ale było dużo cieplej niż w Polsce, jednak przede wszystkim – prawie w ogóle nie było turystów. Zdjęcie spod wieży Eiffla bez innych osób? Nie ma problemu :). Choć pogoda nie sprzyjała za bardzo zwiedzaniu, więc następnym razem pojechalibyśmy pewnie na początku kwietnia, ale na pewno nie latem.

Paryż na weekend

Tani nocleg w Paryżu

Za dwie noce w hotelu w 11. dzielnicy (bardzo spokojna okolica, blisko sklepy i metro) płaciliśmy 107€ (ok. 490 zł), czyli ok. 120 zł/os/noc. Zarezerwowaliśmy pokój ze wspólną łazienką w hotelu Au Royal Mad. Nie oczekiwaliśmy luksusów, ponieważ ta cena była naprawdę atrakcyjna jeśli chodzi o nocleg w Paryżu, ale nie mamy większych zastrzeżeń co do tego miejsca.

Przypominamy, że z naszym kodem na Airbnb możesz zarezerwować swój pierwszy nocleg 200 zł taniej – kliknij tutaj.

Airbnb kod 200 zł

Czy w Paryżu jest bezpiecznie?

Aktualnie na całym terytorium Francji obowiązuje 2 poziom zagrożenia terrorystycznego (istnieje ryzyko zamachu). Za najbardziej niebezpieczne miejsca uznaje się okolice dworca Północnego i Wschodniego oraz 18, 19 i 20 dzielnicę, których unikaliśmy. Ponadto nie poruszaliśmy się po zmroku. Na ulicach było widać wielu policjantów. W centrum w ciągu dnia czuliśmy się naprawdę bezpiecznie.

Paryż w 3 dni

Ile kosztuje weekend w Paryżu? – kosztorys

loty – 150 zł
transport z i na lotnisko – 29€ (ok. 135 zł)
komunikacja miejska – 9,50€ (ok. 45 zł)
nocleg – 53,50€ dwie noce za osobę (ok. 245 zł)
bilety wstępu – 0€ (ale jeżeli nie skorzystalibyśmy z darmowych wejściówek to ok. 75€ – 350 zł)
jedzenie – ok. 25€ (115 zł) – kwestia bardzo indywidualna!
Trzy dni w Paryżu wyniosły nas około 690 zł/os!

Co zobaczyć w Paryżu

Przewodnik PDF po Paryżu

Zobacz także:

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.