Europa,  Hiszpania

Park Guell – czy warto? | Barcelona

Barcelona to jedno z miast, do których chętnie wróciłabym jeszcze raz – ma niepowtarzalny urok. Oczywiście miastem rządzą dzieła Antoniego Gaudíego.
 
 
 

BILETY

Kilkakrotnie, o różnych porach dnia i nocy próbowałam kupić bilety do Parku przez internet – chciałam uniknąć dodatkowych kolejek itp. Jednak za każdym razem wyskakiwał błąd – okazuje się, że często tak się dzieje, z powodu przeciążenia na stronie – także zainteresowanie jest ogromne. Nie wyobrażałam sobie być w Barcelonie i nie pójść do tego miejsca, dlatego na upartego postanowiłam, że bilety kupimy na miejscu. Po przybyciu – godzinę po otwarciu Parku, okazało się, że wszystkie bilety na dany dzień zostały wyprzedane! Dlatego trzeba było kupić je na dzień kolejny i to dopiero na wieczór – trochę nam to pokrzyżowało plany, ale mówi się trudno. Stwierdziłam, że nie odpuszczę! Przed wejściem są dwie normalne kasy biletowe oraz dwa automaty, więc jak odstoimy swoje w kolejce, to sam zakup idzie bardzo szybko. Wstęp kosztuje 8,50 €, czyli około 36 zł.

 

barcelona

 

JAK DOTRZEĆ

Komunikacja miejska w Barcelonie jest bardzo rozwinięta, więc można tam dotrzeć na kilka sposobów. Oczywiście trasa zależy od miejsca, z którego wyruszycie, dlatego najłatwiej będzie poszukać najlepszej trasy w aplikacji Moovit (coś a la jakdojade). My wybraliśmy opcję metra do stacji Lesseps. Stamtąd mieliśmy jeszcze około 15 minut spaceru. Teren jest bardzo górzysty, więc przy sporych upałach wejście jest dość męczące – ale spokojnie, Hiszpanie uwielbiają ruchome schody w środku miasta, więc i takie po drodze spotkamy. Po przybyciu pod główne wejście, do Parku Guell jest zamknięty z powodu remontów, jednak drogowskazy poprowadziły nas dalej – do bocznej bramy. Ogólnie okolica jest dość słabo oznaczona, jeśli chodzi o drogowskazy do parku, więc musimy polegać na nawigacji lub papierowej mapie – jak kto woli.Jeśli mamy bilet zakupiony wcześniej, możemy także skorzystać z darmowego autobusu odjeżdżającego ze stacji metra Alfons X, bezpośrednio do parku.Jeśli chodzi o parking – nie ma specjalnie wyznaczonych miejsc parkingowych, a teren jest bardzo górzysty, dlatego nawet na stronie Parku we wskazówkach, jest informacja, aby lepiej postawić na transport publiczny.

 

park guell

 

HISTORIA

Eusebi Güell powierzył Gaudiemu opracowanie planu budowy osiedla dla zamożnych rodzin. Güell chciał odtworzyć brytyjskie parki mieszkalne, dlatego nazwał je Park Güell – w języku angielskim. Gaudí chciał zachować tamtejszą roślinność: np. szarańczyn strąkowy, czy drzewa oliwne. Dodał od siebie rośliny śródziemnomorskie. W październiku 1900 r. rozpoczęto prace nad podziałem terenu, w styczniu 1903 r. zbudowano już dwa pawilony wejściowe, główne schody, schronienie, mosty oraz systemy odprowadzania wody. Do 1907 r. ukończono główną salę hypostylową, a w 1914 r. ukończona została słynna kafelkowa ławka.

Pierwszą osobą, która kupiła działkę w parku, w 1902 r., był przyjaciel Güella, prawnik Martí Trias i Domènech, który zlecił architektowi Juli Batllevell budowę jego willi.

W tym samym czasie wykonawcy robót – Josep Pardo i Casanovas, zbudowali domy pokazowe, zaprojektowane przez asystenta Gaudiego – Francesca Berenguera.

 

Gaudi

 

Sam Gaudí przeprowadził się tam w 1906 roku, razem z ojcem i siostrzenicą. Aktualnie dom Gaudiego przekształcony został w Muzeum. Wkrótce potem, w 1907 roku, Eusebi Güell przekształcił stary dwór, który był już tam, kiedy kupił działkę pod zabudowę, w swoją rezydencję.

Zakładano na początku, że zostanie tam wybudowanych 60 domów, a ostatecznie stanęły 2, dlatego Güell resztę terenu przeznaczył na organizacje imprez publicznych.

Eusebi Güell zmarł w swoim domu w 1918 r., a jego spadkobiercy zaoferowali park radzie miejskiej, która zgodziła się go kupić. Został uznany za zabytek artystyczny w 1969 roku, a w 1984 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

park guell

 

ZWIEDZANIE PARKU GUELL

Zwiedzając Park Guell, praktycznie cały czas nas coś zachwyca – trzeba mieć oczy dookoła głowy. Najbardziej zjawiskowym miejscem jest oczywiście słynna ławeczka, wykonana z potłuczonej ceramiki – to ułożenie nazywa się trencadis. Ławka jest długa i kręta, ale tylko z niewielkiej części widać piękną panoramę Barcelony, trochę morza i oczywiście chatkę „z piernika”. Aby zrobić sobie zdjęcie trzeba swoje odczekać, bo chętnych jest sporo.

 

Gaudi

 

Gdzie nie pójdziemy, tam coś nas zachwyci. Poniżej znajdują się schody z salamandrą, która do dziś jest jednym z głównych symboli Barcelony.

 

park guell

 

Warto spacerować wyznaczonymi dróżkami także poza główną częścią. Park Guell na każdym kroku będzie nas zachwycać swoją naturą – ogromne palmy, kaktusy, czy też aloesy.

 

park guell Gaudi
 
barcelona
 
barcelona przewodnik

 

Takiego miejsca nie da się zapomnieć – Park Guell to obowiązkowe miejsce w stolicy Katalonii – warto swoje odczekać, niezależnie od kolejki. Dokładne zwiedzanie, prawie wszystkich zakamarków – oprócz Domu Gaudiego, bo była przerażająca kolejka, zajęło nam około 3 godziny.

 

Gaudi
 
park guell
 
Gaudi
 
park guell
 
Do zobaczenia na szlaku!

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.