Przewodnik po Dublinie
Ciekawe bary,  Europa,  Irlandia

The Brazen Head – najstarszy pub w Dublinie

The Brazen Head to miejsce, gdzie zagląda większość turystów. Będąc w Dublinie nie możesz pominąć najstarszego pubu w okolicy.

The Brazen Head – najstarszy pub w Dublinie

The Brazen Head został zbudowany w 1613 r. i na początku był domem kupieckim, a w 1754 r. przerobiono go na zajazd. Pierwotny właściciel pierwszą licencję na sprzedaż piwa otrzymał w 1661 roku. Lokalne legendy głoszą, że w tym miejscu, w 1198 r. znajdowała się tawerna lub piwiarnia, jednak nie ma na to żadnych dowodów.

The Brazen Head

Początkowo właścicielami budynku byli John Withington, James King i John Kennan, jednak w 1700 r. został im zabrany z powodu długów. Zgłosili sprzeciw i ostatecznie The Brazen Head zwrócone zostało Jamesowi Kingowi w 1703 r. W tym czasie Bridge Street zmieniała się z dzielnicy mieszkalnej w „ruchliwe centrum handlowe”, a kupcy zaczęli wynajmować partery swoich domów sklepom i firmom, zwłaszcza w branży tekstylnej i metalowej.

The Brazen Head zostało wynajęte handlarzom tekstyliów, Johnowi Lloydowi i Stephenowi Sly. W 1754 r. duży drewniany dom przerobiony został na karczmę, która w 1765 r. składała się już z 30 pokoi, kuchni, piwnicy, spiżarni i stajni.

blog podróżniczy

Nazwa „Brazen Head” odnosi się do XIII-wiecznej legendy o mosiężnej głowie zamontowanej na marmurze, która może przewidzieć przyszłość. Głowa odpowiadała na każde zadane pytanie, jednak mogła odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”.

To właśnie w The Brazen Head, Robert Emmet wraz z członkami Towarzystwa Zjednoczonych Irlandczyków zaplanowali powstanie w 1803 r.

Przewodnik po Dublinie

The Brazen Head – ceny i menu

The Brazen Head znany jest przede wszystkim jako pub, jednak sporo osób przychodzi tutaj także na obiad. My skusiliśmy się na deser. W menu znajduje się mnóstwo lokalnych piw.

Przykładowe ceny zestawów obiadowych:
• fish&chips – 17€
• burger z wołowiną – 16,50€
• sałatka z łososiem – 16€
• sałatka cezar – 11€

Desery i kawy:
• sernik z Baileys – 6,50€
• brownie – 6,50€
• irish coffee – 8,50€

Dublin w dwa dni

Alkohol:
• ceny piw podawane są na miejscu
• drink Michael Collins – 10€
• drink Mrs Cooneys Whiskey Sour – 10€
• białe wina – od 6,70€ (kieliszek)
• czerwone wina – od 6,70 € (kieliszek)

Ceny są porównywalne do innych pubów w Dublinie. Całe menu możecie sprawdzić na stronie, choć naszym zdaniem na miejscu karta jest bogatsza.

Puby w Dublinie

The Brazen Head – nasze wrażenia

To miejsce wygląda na stosunkowo małe z zewnątrz, ale jest ogromne! Na wejściu stoi Pan, który sadza nas w środku lub na dworze, jak wolicie. Nam udało się usiąść od razu obok baru. W weekendy warto robić rezerwację, ponieważ pub jest bardzo oblegany.

instagram podróżniczy

Brazen Head jest popularny zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, ponieważ udało się zachować tutaj prawdziwą „starą” atmosferę pubu. Wieczorami można popijać piwo wsłuchując się w muzykę na żywo. To prawdziwe połączenie historii, szaleństwa i tradycyjnej muzyki.

Dublin na dwa dni

Ludzie zostawiają tutaj po sobie pamiątki np. dolary, naklejki, pocztówki czy policyjne naszywki.

My zamówiliśmy sernik z Baileys i był naprawdę dobry, choć nie powalił nas na łopatki. Mimo wszystko chętnie kiedyś wrócimy tutaj jeszcze późną porą, napić się whisky i posłuchać muzyki. To miejsce ma wyjątkowy klimat!

Puby w Dublinie

Adres

  • 20 Lower Bridge St, Usher’s Quay, Dublin

Zobacz także:

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.