Bułgaria,  Europa,  Przewodniki

Nessebar – historyczne miasteczko w samym centrum wakacyjnego kurortu Bułgarii

Niedawno na blogu pojawił się wpis dlaczego nie warto jechać nad Słoneczny Brzeg w Bułgarii. Jeśli jednak zdecydujecie się tam udać, koniecznie musicie wybrać się do Nessebaru w Bułgarii.
nessebyr

DOJAZD

Do Nessebaru ze Słonecznego Brzegu możemy dojechać miejskim autobusem za 2 leva (ok. 4,35 zł) lub pójść po prostu pieszo. Właśnie taką opcję wybraliśmy. Można iść zarówno przez miasto jak i plażą. Nessebar widać z daleka z plaży ze Słonecznego Brzegu. Podobno idąc promenadą, często można zauważyć delfiny! Taksówka z centrum kosztuje 12 leva (ok. 26,15 zł).
nessebar

KRÓTKA HISTORIA

Nesebyr, Nessebar bądź Nesebar – oficjalnie występuje w kilku nazwach, to starożytne miasto na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, położone w Obwodzie Burgas. Nesebar, często nazywany „Perłą Morza Czarnego”. Wyspa podzielona jest na dwie części – nową i starą osadę. Charakteryzuje się wąskimi uliczkami. Ze względu na obfitość zabytkowych budynków Nessebar wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983r. Pierwsze wzmianki o Nessebarze zostały zanotowane z początku VI wieku p.n.e. Miasto stało się kolonią grecką. W 425-424 p.n.e. miasto przystąpiło do Ligi Delian, pod przewodnictwem Aten.Pozostałości pochodzą głównie z okresu hellenistycznego i obejmują akropol, świątynię Apolla i agorę. W północnej części półwyspu wciąż można zobaczyć mur, który stanowił część fortyfikacji trackich. Monety z brązu i srebra były wybijane w mieście od V wieku p.n.e. a złote od III w. p.n.e.W V wieku p.n.e miasto zostało przejęte przez Rzymian. Nazwa Nesebar lub Mesebar została potwierdzona dopiero w XI wieku.Zdobycie miasta przez Imperium Osmańskie w 1453 roku zapoczątkowało jego upadek, jednakże jego dziedzictwo architektoniczne pozostało i zostało wzbogacone w XIX wieku przez budowę drewnianych domów w stylu typowym dla bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego w tym okresie. Po wyzwoleniu Bułgarii z rządów osmańskich w 1878 r. Nesebyr stał się częścią autonomicznej osmańskiej prowincji Wschodnia Rumelia w departamencie Burgaz, aż do połączenia z Księstwem Bułgarii w 1885 r. Pod koniec XIX wieku Nesebyr był małym greckim miasteczkiem rybaków i winiarzy. Po 1925 r. Wybudowano nową część miasta i odrestaurowano zabytkowe Stare Miasto.
co warto zobaczyc w nessebarze

RESTAURACJE

W Nessebarze postanowiliśmy pójść do polskiej restauracji „U Piotra„. Właściciel przez kilkanaście lat mieszkał w Polsce, jednak potrawy są raczej bułgarskie. Obsługa i pracownicy mówią w języku polskim. Skusiłam się pierwszy raz w życiu na rekina. Był… niezły, ale nie zachwycił mnie. Jeśli chodzi o ceny, były trochę wyższe niż w typowej bułgarskiej knajpie.
nessebar

STARY NESSEBAR

Nessebar podzielony jest de facto na dwie części – starą i nową. Stara jest na pewno bardziej urokliwa. Jest zupełnie inna niż niedaleki Słoneczny Brzeg. Wąskie uliczki, przydrożne sklepy z rękodziełem w domkach z kamienia. Dużo różnych roślin, niezwykłe widoki z zatoki. Chodzące koguty i biesiady. Ogólnie jest tutaj dużo ludzi, ale miejsce ma tyle zakamarków, że nigdzie nie trzeba się przepychać i ogólnie nie panuje tutaj tłok.

NOWY NESSEBAR

To już bardziej kurort, zrobiony pod turystów, ale na pewno o łagodniejszym charakterze niż Słoneczny Brzeg (czytaj: Dlaczego nie warto jechać nad Słoneczny Brzeg w Bułgarii?). Pewnie w tamte rejony się już nie wybiorę, ale jeśli kiedyś miałabym jeszcze tam się pojawić, prawdopodobnie postawiłabym na nocleg w Nessebarze.
nessebar

CIEKAWE MIEJSCA

Na samym początku wita nas XVIII-wieczny wiatrak. Samo wejście do miasta to ruiny sprzed 1500 lat, dlatego z daleka wygląda to bardzo zjawiskowo. Po prawej stronie od wejścia znajduje się Muzeum Archeologiczne (2,5 leva). Nessebar słynie z religijnych świątyń. Są tutaj między innymi dwie cerkwie – pierwsza, św. Apostołów z XIII wieku oraz św. Zofii, która powstała na przełomie IV i V wieku. Niestety pozostały po nich tylko ruiny. W głównej części miasta znajduje się także historyczne źródełko z pitną wodą.

co warto zobaczyc w nessebarze

PAMIĄTKI

W Nessebarze opłaca się bardziej kupować pamiątki, niż w Słonecznym Brzegu, bo są tańsze. Poza tym, jest dużo ulicznych sklepików typu hand made.

nessebar
My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.