Poradniki,  Włochy

Wakacje we Włoszech i koronawirus – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Okres letni sprzyja beztroskiej zabawie i zupełnemu relaksowi. Jednak wakacje 2020 mają zupełnie inne oblicze. Trudno zapomnieć o pandemii obejmującej cały świat oraz związanych z nią ograniczeniach. Dlatego też nawet planowanie urlopu nie jest takie jak zazwyczaj. Należy przecież uwzględnić kwestię, dokąd można jechać bez niepotrzebnego narażania siebie i swoich najbliższych. Sprawdźmy zatem, czy Włochy są dobrym pomysłem na tegoroczne lato.

Wakacje 2020 we Włoszech

Teoretycznie taka wizja nie wygląda zachęcająco, ponieważ to właśnie w Italii przez wiele tygodni sytuacja była wręcz tragiczna. Zakażenie koronawirusem odnotowano u ponad 245 tysięcy mieszkańców tego kraju. Nadal pojawiają się nowe przypadki. Jednak warto sobie uświadomić, że ich liczba dzienna okazuje się niższa w porównaniu do tego, co aktualnie ma miejsce w Polsce. Co więcej, można jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko zakażenia – wystarczy zdecydować się na wyjazd do tych regionów, w których wskaźnik tygodniowych zachorowań na 1 milion mieszkańców jest naprawdę niewysoki. Lepiej unikać dużych ośrodków miejskich, a wybierać mniej zurbanizowane tereny nadmorskie, a szczególnie wyspy – to właśnie na nich wyjątkowo skutecznie przeprowadza się kontrolę stanu zdrowia.
Włochy są zatem dobrym pomysłem na wakacje, jeżeli wybiera się regiony z niskim wskaźnikiem zakażeń. To przede wszystkim południe kraju, czyli urokliwa Kalabria, a także dwie niezwykłe wyspy – Sycylia i Sardynia. O ile w Polsce obecnie mamy ponad 58 zakażeń na milion osób, to w Kalabrii i na Sycylii ten wskaźnik oscyluje w granicach 10,6-10,7. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda na Sardynii, ponieważ tam dochodzi do 4,2 zakażeń koronawirusem na milion mieszkańców.

Możliwe ograniczenie dla turystów

Obywatele Unii Europejskiej, a więc także Polacy, nie są objęci ograniczeniami podczas przekraczania granicy Włoch. Te zostały zniesione 3 czerwca 2020 r., i dotyczy to również obowiązku kwarantanny. Połączenia drogą morską oraz lotnicze krajowe we Włoszech przywrócono 5 czerwca. Z kolei od 25 czerwca wznowiono połączenia lotnicze międzynarodowe. Warto jednak uwzględniać w swoich planach wakacyjnych ograniczenia związane z ruchem lotniczym, kolejowym czy komunikacją publiczną.
Niektóre biura podróży (m.in. ITAKA) organizują zatem wycieczki na wyspy włoskie oraz do kurortów w Kalabrii. Nie ma też problemu z dojazdem własnym samochodem czy samolotem. Jednak już na terenie Italii należy się liczyć z pewnymi obostrzeniami. Przede wszystkim jest obowiązek przestrzegania co najmniej metrowego dystansu społecznego. Jeżeli to niemożliwe, to należy nosić maseczkę, również w samochodzie (chyba że podróżują osoby mieszkające w tym samym gospodarstwie domowym).
W niektórych rejonach wjeżdżającym turystom mierzy się temperaturę ciała. Kontrole takie są także możliwe na dworcach kolejowych i autobusowych, czy też na lotniskach. Kiedy temperatura przekracza poziom 37,5 °C turyści mogą wtedy zostać poddani testom na obecność COVID-19, a w oczekiwaniu na wynik przebywać w kwarantannie. W przypadku wyjazdu na Sardynię należy dopełnić obowiązku rejestracji na pokładzie samolotu lub statku. Można to uczynić również za pomocą aplikacji Sardegna Sicura.
Wakacje 2020 nie są takie jak zazwyczaj, ale na pewno nie trzeba całkowicie rezygnować z wypoczynku, i to nawet za granicą. Włochy to ciekawy pomysł na urlop, mimo określonych obostrzeń.
Do zobaczenia na szlaku!
My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.