Szczecin w jeden dzień
Na weekend,  Polska,  Przewodniki,  Zachodniopomorskie

Szczecin w jeden dzień | Praktyczny przewodnik

Ostatnio pogoda w Poznaniu nas zmotywowała do ruszenia w Polskę. Wybraliśmy się do Szczecina – miasta, które raczej nie jest popularne wśród turystów – a szkoda! Jak się okazało, to jedno z piękniejszych naszym zdaniem miast w Polsce. Szczecin w jeden dzień to idealny plan na wakacyjne weekendy!

Co warto zobaczyć?

Wały Chrobrego i budynek Urzędu Wojewódzkiego

Najpopularniejsze miejsce wśród turystów w Szczecinie. Wały Chrobrego to tak naprawdę taras widokowy, na szczycie którego znajduje się m.in. Muzeum Narodowe oraz Urząd Wojewódzki. Rozprzestrzenia się stąd świetny widok na pobliskie wysepki. Budowa tarasu zakończyła się w 1921 r., a od 1945 r. nosił nazwę „Tarasy Hakena”, na cześć nadburmistrza Hermanna Heknera. Aktualna nazwa została nadana dopiero w 1989 r.

Szczecin w jeden dzień

Filharmonia

W Szczecinie znajdziecie nie tylko stare, zabytkowe budowle, ale także sztukę nowoczesną. Takim miejscem jest na przykład budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, która wewnątrz jest równie okazała co na zewnątrz. Wieczorami budynek jest podświetlany, więc robi jeszcze większe wrażenie.

Szczecin w jeden dzień

Bazylika Archikatedralna

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba Apostoła to główny kościół rzymskokatolicki w Szczecinie. To drugi co do wielkości (po bazylice licheńskiej) kościół w Polsce. Nie wchodziliśmy jednak do środka, bo akurat trwała msza.

Bazylika w Szczecinie

Rynek Sienny

To jeden z najpiękniejszych, rynków w Polsce. Poza tym jest bardzo mały, ale dzięki temu kameralny. Kolory kamienic przyprawiają o zawrót głowy. Skąd wzięła się nazwa? Rynek powstał w średniowieczu i w tym czasie odbywał się tutaj handel sianem. Kamienice zostały wybudowane po II wojnie światowej, ponieważ w trakcie bombardowań alianckich zostały doszczętnie zniszczone.

Szczecin w jeden dzień

instagram podróżniczy

Zamek książąt pomorskich

W XII wieku na wzgórzu, gdzie aktualnie znajduje się zamek, znajdował się gród słowiański. Pierwotny zamek został zbudowany w 1346 r. i od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany. Dziedziniec można zwiedzać za darmo, odbywa się tutaj także „Opera na Zamku”.

Cena biletów:

  • Wieża Dzwonów – normalny: 10 zł / ulgowy: 6 zł
  • Zamkowe ekspozycje – n: 10 zł / u: 6 zł

zamek w Szczecinie

Dźwigozaury i Łasztownia

Nowy symbol miasta – trzy zielono-żółte dźwigi na wyspie, która kiedyś była zamknięta, a dziś tętni życiem. Dźwigi najbardziej widowiskowe są po zmroku, ponieważ są oświetlone. Łasztownia – bo tak nazywa się to miejsce na wyspie, to prawdziwe serce miasta, gdzie wolny czas spędzają mieszkańcy. Znajduje się tutaj także wiele food trucków.

Dźwigozaury

Pomnik Krzysztofa Jarzyny i Paprykarza Szczecińskiego

Pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina – szefa wszystkich szefów znajduje się także na Łasztowni. Można zrobić sobie zdjęcie w stroju kultowej postaci filmu „Poranek kojota”. Niedaleko postawiony został także pomnik paprykarza szczecińskiego.

Szczecin w jeden dzień

Punkty widokowe

Wieża Dzwonów Zamku Książąt Pomorskich

Wieża Dzwonów to najlepsze miejsce do obserwacji zamku z góry oraz panoramy starego miasta. Punkt widokowy znajduje się na 36 m. Łącznie należy pokonać ponad 200 schodów.

Cena biletów: normalny: 10 zł / ulgowy: 6 zł

Bilety możecie kupić także na stronie: bilety.zamek.szczecin.pl

Szczecin w jeden dzień

Taras Widokowy Bazyliki Archikatedralnej

Taras widokowy znajduje się na 56 m. Na górę można wjechać dwoma windami, ruch schodami jest niemożliwy. Z tarasu rozprzestrzenia się widok na rzekę, zamek oraz Łasztownię.

Cena biletu: normalny: 15 zł / ulgowy: 8 zł

Kawiarnia Cafe22

To miejsce my wybraliśmy, aby podziwiać panoramę miasta. Ciacho i takie widoki? To do nas totalnie przemawia – takim miejscem jest właśnie Cafe22. Kawiarnia znajduje się na 22 piętrze biurowca Pazim. Ceny są dość wysokie, ale porcje ogromne i przede wszystkim warte tych widoków! Warto zrobić rezerwację, ponieważ miejsce jest dość oblegane (przede wszystkim te miejsca przy oknie).

Cafe22 w Szczecinie

Komunikacja miejska

Ciekawe miejsca w Szczecinie są dość blisko siebie, dlatego warto rozważyć zwiedzanie pieszo. My w ciągu całego dnia zrobiliśmy pieszo ok. 8 km więc uważamy, że jest to bardzo atrakcyjny spacer, a przy okazji zwiedzamy także tę „mniej turystyczną” część miasta.

Jeśli jednak preferujecie korzystanie z komunikacji miejskiej, to najbardziej opłaca się wybrać bilet dobowy (24h) – normalny to koszt 10 zł, a ulgowy 5 zł.

blog podróżniczy

Gdzie zaparkować w Szczecinie?

Jeśli dojeżdżacie do Szczecina autem, to naszym zdaniem najlepiej zaparkować w okolicy Filharmonii. Tutaj prawdopodobnie znajdziecie puste miejsca, a przy okazji wszędzie jest w miarę blisko. Obszar objęty jest jednak strefą płatnego parkowania (w weekendy za darmo).

co zobaczyć w Szczecinie

 

Na peryferiach funkcjonuje także kilka parkingów typu „Park & Ride„, gdzie za darmo (na mniej niż 24h) możemy zostawić samochód i przesiąść się na komunikację miejską.

Przewodnik po Szczecinie PDF

Przygotowaliśmy także listę PDF „must see” w Szczecinie, którą możecie pobrać i wydrukować. To idealny plan na Szczecin w jeden dzień!

Zobacz więcej:

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.