atrakcje w Londynie
Anglia,  Europa,  Przewodniki

30 miejsc, które musisz zobaczyć w Londynie

Londyn to moje ulubione miasto w Europie. Byłam tutaj już 5 razy i z jednej strony mam wrażenie, że znam to miejsce jak własną kieszeń, a z drugiej, za każdym razem zaskakuje mnie czymś nowym. Tym sposobem powstał wpis o najlepszych miejscach, które trzeba zobaczyć będąc w Londynie.

MUZEA

Natural History Museum – Muzeum Historii Naturalnej

Tego miejsca nie możecie przegapić! To naszym zdaniem najlepsze muzeum w Londynie, jak nie w całej Europie! Kolekcja liczy ponad 70 milionów eksponatów i została podzielona na 5 działów: botanikę, entomologię, mineralogię, paleontologię i zoologię. Wchodząc do muzeum od razu naszym oczom ukazuje się szkielet płetwala błękitnego (aktualnie, ponieważ niedługo znów powróci słynny „Dippy”, czyli szkielet diplodoka, który jest w konserwacji).

Czas: ok. 2-4h
Cena: Free

Muzeum Historii Naturalnej

Co zobaczyć w Londynie

Madame Tussaud – Muzeum Figur Woskowych

To jedno z droższych muzeów w Londynie, jednak warte swojej ceny. Kto nie chciałby zdjęcia z Królową, Obamą czy chociażby Michaelem Jacksonem? Dodatkowo czekają na nas wyjątkowe atrakcje m.in. kino 5D, przejażdżka londyńską taksówką przez tunel, w którym pokazana jest historia Londynu, a także korytarz strachu

Czas: ok. 2-3h
Cena: kupując z wyprzedzeniem 33,50£ (w ten sam dzień 37£) | bilety dostępne na stronie muzeum >klik<.

Muzeum Figur Woskowych

Science Museum – Muzeum nauki i techniki

Po II wojnie światowej postanowiono pokazać narodowi oraz turystom osiągnięcia naukowe Brytyjczyków i tym sposobem powstało owe muzeum. Do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Muzeum jest bardzo interaktywne. Znajduje się tutaj nawet symulator trzęsienia ziemi.

Czas: ok. 1-2h
Cena: Free

Victoria&Albert Museum

Muzeum znajduje się tuż obok Natural History Museum i Science Museum. Jest bardzo duże i znajdują się tutaj zbiory sprzed 5000 lat! Największe wrażenie zrobiła na nas wystawa historii mody.

Czas: ok. 1-3h
Cena: Free

Victoria and Albert Museum

Tate Modern

Muzeum sztuki nowoczesnej w budynku byłej elektrowni. Na najwyższym piętrze znajduje się punkt widokowy na katedrę św. Pawła.

Czas: ok. 1h
Cena: Free

blog podróżniczy

National Gallery – Galeria Narodowa

Galeria posiada w kolekcji ponad 2300 dzieł. Jednym z popularniejszych są „Słoneczniki” van Gogha – mimo bardzo dużego zainteresowania tym dziełem, nie ma tutaj takich kolejek jak w Luwrze przy Mona Lisie ☺.

Czas: 1-3h
Cena: Free

Co zobaczyć w Londynie

British Museum

Jest to jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Posiada ponad 8 milionów eksponatów! Największe wrażenie zrobiła na mnie bogata wystawa mumii.

Czas: 1-4h
Cena: Free

British Museum

MIEJSCA HISTORYCZNE

Tower of London – Twierdza Londynu

Pewna legenda głosi, że dopóki Tower zamieszkuje 6 kruków, Brytyjskie Imperium będzie trwać, a Londyn nie zginie i tak właśnie do dziś żyje tutaj stado pielęgnowanych czarnych kruków i każdy z nich posiada osobistego strażnika. Tower of London to najstarsza budowla w Londynie. Aktualnie zmieniona na muzeum, lecz kiedyś było to więzienie, z którego nie było ucieczki – stosowano tam najróżniejsze i najbrutalniejsze sposoby na zabójstwo. Ponadto to tutaj znajdują się klejnoty królewskie (w tym korona Elżbiety II). Genialna lekcja historii. Ponadto twierdzy pilnują strażnicy Yeomen Warders w reprezentacyjnych czerwonych mundurach, którzy chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia z turystami.

Czas: ok. 2h
Cena: dorośli – 29,90£ | dzieci 5-15 lat – 14,90£ | młodzież 16-17 lat, studenci dzienni i seniorzy – 24£ | bilety dostępne na stronie muzeum >klik<.

Londyn na weekend

St. Katharine Docks

Mimo, że port znajduje się w centrum Londynu (tuż obok Tower Bridge), to tutaj panuje spokój i cisza. W przeszłości były jednymi z doków handlowych obsługujących Londyn. Aktualnie pełni funkcję przystani dla jachtów. W okolicy znajduje się bardzo dużo restauracji, gdzie chillują głównie lokalsi. Zauważyliśmy też, że to tutaj znajdują się jedne z najlepiej zachowanych londyńskich budek telefonicznych.

Czas: ok. 30 min.
Cena: Free

port w Londynie

Pałac Buckingham

Tego miejsca nie możecie przegapić. Oczywiście nie musicie wchodzić do środka, nam na przykład się to jeszcze ani razu nie udało, ponieważ Buckingham jest otwarty tylko od lipca do października. Buckingham to największy na świecie pałac królewski, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby królów i królowych Anglii. W poniedziałki, środy, piątki i niedziele (lub codziennie w okresie letnim) o godzinie 11:00, przed pałacem odbywa się oficjalna zmiana warty – koniecznie musisz to zobaczyć, bo robi ogromne wrażenie!

Cena: dorośli – 30£ | osoby w wieku 18-24 lat – 19,50£ | dzieci 5-17 lat – 16,50£ | poniżej 5 lat – free | Bilety można kupić na stronie pałacu >klik<.

Co zobaczyć w Londynie

Pałac Kensington

Skoro już jesteśmy przy pałacach, to koniecznie musicie zobaczyć także pałac Kensington. Aktualnie mieszkają tutaj m.in. książę William i księżna Kate. W porównaniu do Buckinghamu, można go zwiedzać cały rok.

Cena: dorośli – 20£ | dzieci 5-15 lat – 10£ | osoby w wieku 16-17 lat, studenci dzienni i seniorzy powyżej 65 r.ż.- 16£ | Bilety dostępne na stronie pałacu >klik<.

Co zobaczyć w Londynie

MOSTY

Millenium Bridge

Są tutaj fani Harry’ego Pottera? Jeśli tak, to na pewno poznajecie ten most. Pojawił się on w części „Harry Potter i Książę Półkrwi”, gdzie zawala się po ataku śmierciożerców.  Z tego miejsca rozprzestrzenia się także genialny widok na katedrę św. Pawła.

Czas: ok. 10 min.
Cena: Free

Londyn Harry Potter

Tower Bridge

Jeden z najpopularniejszych symboli Londynu. Z jednej strony mostu widać stare historyczne budynki np. Tower of London, a z drugiej nowoczesne drapacze chmur. Został zbudowany w 1872 r. w stylu wiktoriańskim „aby pasował do otoczenia”. Jest to most zwodzony, który umożliwia przepłynięcie statków do 40,5 m wysokości powyżej poziomu wody. W środku wież znajduje się małe muzeum, a na górze punkt widokowy.

Czas: ok. 40 min.
Cena: dorośli 11,40£ | dzieci w wieku 5-15 lat – 5,70£ | poniżej 5 lat – free | Bilety można kupić na stronie muzeum >klik<.

Co zobaczyć w Londynie

PARKI

St. James’s Park

Znajduje się tuż obok pałacu Buckingham i jest stosunkowo mały w porównaniu do innych parków w Londynie. Ma swój wyjątkowy klimat i definitywnie jest to nasz ulubiony park. St James’s Park jest najstarszym parkiem królewskim w Londynie. W 1664 roku rosyjski ambasador podarował królowi dla parku parę pelikanów. Do dzisiaj pelikany są hodowane na wysepce w parku. Ponadto od kilku lat gdy tylko zrobi się ciepło przylatują tutaj także zielone papugi, które chętnie jedzą ziarenka, którymi są karmione przez turystów.

Czas: ok. 45 min
Cena: Free

Co zobaczyć w Londynie

Hyde Park

Jeden z największych parków w centrum Londynu (ok. 159 ha). Bardzo często odbywają się tutaj imprezy plenerowe i koncerty.

Czas: ok. 1-2h
Cena: Free

Co zobaczyć w Londynie

Hyde Park w Londynie

Kensington Gardens

To tak naprawdę część Hyde Parku tuż obok pałacu Kensington. Na przeciwko pałacu znajduje się sztuczne jezioro, gdzie pływają kaczki i łabędzie. Na terenie parku jest też bardzo ciekawy plac zabaw dla dzieci – Diana Memorial Playground.

Czas: ok. 40 min.
Cena: Free

Kensington Garden

Greenwich Park

Park początkowo służył królom jako teren do polowań z sokołami. Później na jego terenie zostało wybudowane Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, gdzie przebiega południk „0”. Z parku rozprzestrzenia się piękny widok na panoramę miasta.

Czas: ok. 30 min.
Cena: Free

instagram podróżniczy

White Garden

Jeżeli jesteście już w okolicy pałacu Kensington, to warto zobaczyć czy akurat jest otwarty White Garden, czyli ogród poświęcony księżnej Dianie. Inspiracją do stylu ogrodu była słynna sesja zdjęciowa księżnej Diany wykonana przez Mario Testino. Białe róże były ulubionymi kwiatami księżnej.

Czas: ok. 30 min.
Cena: Free

Co zobaczyć w Londynie

PUNKTY WIDOKOWE

The Shard

Choć osobiście jeszcze nie byliśmy nigdy w tym miejscu, ale słyszeliśmy naprawdę wiele super opinii o tym miejscu. Jeżeli lubicie punkty widokowe, to ten jest najwyższy w mieście. Taras widokowy znajduje się na 72 piętrze!

Czas: ok. 40 min.
Cena: 32£ | bilety dostępne na oficjalnej stronie >klik<.

Punkty widokowe w Londynie

Sky Gardens

Wstęp jest bezpłatny, ale należy wcześniej dokonać rezerwacji na stronie. Taras widokowy znajduje się na 36 piętrze, a winda jedzie dosłownie kilkadziesiąt sekund. Z tego punktu widać praktycznie całą panoramę Londynu.

Czas: ok. 40 min.
Cena: Free | Rezerwację należy dokonać na stronie Sky Gardens.

Punkt widokowy w Londynie

KOŚCIOŁY

Westminster Abbey – Opactwo Westminsterskie

To jedna z najważniejszych świątyń anglikańskich. Opactwo jest miejscem koronacji królów i królowych Anglii ich pochówków oraz ślubów – np. ślub wzięli tutaj książę Karol i księżna Diana oraz książę William i księżna Kate.

Czas: ok. 1h
Cena: dorośli 25£ | dorosły + dziecko (6-17 lat) – 25£ | dzieci 6-17 lat – 11£ | seniorzy powyżej 65 r.ż. – 22£ | studenci – 22£ | Bilety można kupić na stronie opactwa >klik<.

St. Paul’s Cathedral – Katedra św. Pawła

Zbudowana została w 1710 r. i pełni funkcję głównej świątyni dzielnicy City of London. Wewnątrz katedry znajduje się kilka galerii. Wstęp jest płatny, chyba że przyjdziecie na nabożeństwo, które odbywa się codziennie wieczorem oraz w niedziele i Boże Narodzenie. W gmachu znajduje się taras widokowy,

Czas: ok. 1h
Cena: dorośli 18£ | seniorzy powyżej 65 lat – 16£ | studenci – 16£ | dzieci 6-17 lat – 7,70£ | dzieci do 5 lat – free | Bilety można kupić na stronie katedry >klik<.

Co zobaczyć w Londynie

INNE CIEKAWE MIEJSCA

Big Ben

Big Ben, a raczej Elizabeth Tower, bo 'Big Ben’ to dzwon w wieży, którego nie widać. Wieża została wybudowana w 1858 r. po pożarze Pałacu Westminster. Największe wrażenie oczywiście robi zegar, który jest ustawiony zgodnie z czasem z obserwatorium w Greenwich. Przez kilka lat wieża była remontowana i dopiero od niedawna znów możemy go podziwiać w prawie całej okazałości, ponieważ rusztowania jeszcze stoją, lecz nie zasłaniają już zegara.

Czas: ok. 10 min.
Cena: Free

Big Ben

Harrods

To trochę dziwne, że polecamy Wam zwiedzać dom towarowy, ale to miejsce jest naprawdę godne uwagi. Ma bardzo bogatą historię, no i przede wszystkim bogate wnętrze. Szczególnie polecamy Wam zobaczyć tę starą część, gdzie znajduje się sklep spożywczy.

Czas: ok. 40 min.
Cena: Free

Co zobaczyć w Londynie

Camden Town

Dzielnica w północnej części Londynu, która jest oazą kontrkultury. Króluje tutaj kultura alternatywna. Budynki ozdobione są różnymi kolorowymi rzeźbami. Dzielnica znana jest także jako mała Wenecja, ponieważ przez środek przepływa Regent’s Canal, gdzie lokalsi cumują swoje barki.

Czas: ok. 1h
Cena: Free

Camden Town

Co zobaczyć w Londynie

M&M’s World

Wiecie jak wygląda raj? To już Wam pokazujemy! Raczej nikt nie wyjdzie stąd z pustymi rękami. Już na wejściu powita Was słodki zapach. To oficjalny sklep cukierków M&M’s, choć my określilibyśmy to miejsce jako małe muzeum. Sklep ma kilka pięter, a największą furorę robią tuby z cukierkami poukładanymi w kolorach tęczy. Dla ciekawych 100g cukierków kosztuje 2,59£.

Czas: ok. 30 min.
Cena: Free

Co zobaczyć w Londynie

Chinatown

Chinatown to miejsce, którego nie można przegapić. Po II wojnie światowej do Londynu masowo zaczęła spływać ludność z Chin. W latach 70. XX wieku przy Shaftesbury Avenue zaczęły otwierać się restauracje z azjatycką kuchnią. Chinatown zostało rozbudowane tak naprawdę dopiero w 2005 r. i do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W okolicy znajduje się około 80 azjatyckich knajpek oraz sklepy z azjatycką żywnością. Słynna brama przy ul. Wardour została wzniesiona dopiero w 2016 r.

Czas: ok. 20 min.
Cena: Free

Chinatown w Londynie

Notting Hill, a dokładnie Portobello Road

Pewnie większości z Was ta nazwa kojarzy się z Julią Roberts i Hughem Grantem – nic bardziej mylnego, bo właśnie w tej dzielnicy rozgrywała się akcja tego kultowego filmu. Notting Hill to najbardziej kolorowa i instagramowa dzielnica w Londynie. Najsłynniejsza ulica to Portobello Road, jednak warto powłóczyć się także po mniej uczęszczanych uliczkach, które są równie kolorowe. Warto przyjść tutaj wcześnie rano, ponieważ po południu ulica pęka w szwach od turystów.

Czas: ok. 20 min.
Cena: Free

Notting Hill

Piccadilly Circus

Jeden z głównych placów handlowych w Londynie. Możecie się tutaj poczuć jak na małym Times Square, przez ogromne bilbordy umieszczone na budynkach (choć aktualnie są w remoncie i są wyłączone).

Czas: ok. 20 min.
Cena: Free

instagram podróżniczy

Royal Mews

To raczej mało popularna atrakcja turystyczna, choć godna uwagi. Royal Mews to królewskie stajnie, gdzie znajdują się najpopularniejsze i najbardziej bogate karoce należące do rodziny królewskiej (np. karoca koronacyjna Elżbiety II), a także konie.

Czas: ok. 1h
Cena: dorośli – 14£ | osoby w wieku 18-24 lat – 9£ | dzieci 5-17 lat – 5£ | poniżej 5 lat – free

Royal Mews

Bankside Beach

Tuż obok Millenium Bridge znajduje się plaża w środku miasta – to nie jest typowa plaża do wylegiwania z białym piaskiem i turkusową wodą, a raczej brzeg Tamizy, który odsłania się gdy jest niski poziom wód (czasami plaża znika). Rzeka czasami zostawia różne skarby (np. kawałki porcelany), które lokalsi często wygrzebują spod góry kamieni.

Czas: ok. 20 min
Cena: Free

Co zobaczyć w Londynie

Przeczytaj także:

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.