Czechy,  Europa,  Na weekend,  Niemcy

3 pomysły na weekendowe wycieczki samochodowe niedaleko polskiej granicy

Prachowskie Skały w Czeskim Raju

Jeśli macie ochotę na niezapomnianą przygodę w malowniczej scenerii, to Prachowskie Skały w Czechach są idealnym miejscem. To zdecydowanie najpiękniejsza część Czeskiego Raju, który znajduje się zaledwie godzinę drogi z Polski.

Prachowskie skały – kiedy odwiedzić

Prachowskie Skały można odwiedzać o każdej porze roku, jednak najlepsze warunki do zwiedzania są wiosną i jesienią, ze względu na pogodę i liczbę turystów.

Prachowskie Skały – parking

Parking znajduje się tuż przy głównym wejściu na szlak, czyli przy Turystycznej Chacie. Koszt całodniowego parkingu to 100 CZK, a opłatę uiszcza się na wjeździe.

Prachowskie skały – szlaki

W Prachowskich skałach poprowadzone zostały cztery szlaki:

 • żółty – 1,5 km (ok. 45 min)
  To najkrótsza i najszybsza trasa. Droga prowadzi przez Mysią Norę, czyli najwęższy punkt w parku oraz punkty widokowe Czeski Raj i Mir, aż do wąwozu Císařská chodba.
 • czerwony – 2,5 km (ok. 1,5h)
  Czerwony szlak prowadzi przez najważniejsze miejsca w Prachowskich Skałach. Trasa rozpoczyna się przy Turystycznej Chacie. Mijamy Zielony Wąwóz, punkt widokowy Czeski Raj, Mir i Křížkovský. W drodze powrotnej warto zajrzeć na punkt widokowy Hlaholská. Szlak jest szczególnie popularny wśród rodzin.
 • zielony – 3,5 km (ok. 2h)
  Trasa zielona jest zdecydowanie najatrakcyjniejsza. Szlak rozpoczyna się przy Turystycznej Chacie. Początek jest taki sam jak w szlaku żółtym i czerwonym. Następnie rozdziela się i prowadzi aż do punktu widokowego Pecz. Tutaj też znajduje się dość trudne i strome podejście do punktu Pech, z którego rozprzestrzenia się widok na Zielony Wąwóz.
 • niebieski – dostosowany do wózków
  Według informacji na stronie parku możemy przeczytać, że trasa jest przystosowana do wózków, ale raczej sportowych, ponieważ droga jest szutrowa i kamienista. Szlak zaczyna się we wsi Prachov, a dokładnie za straganami przy głównej ulicy.

Prachowskie skały – bilety

Bilety można kupić tylko w kasie biletowej przy Turystycznej Chacie lub w miejscowości Prachov (szlak niebieski). Nie ma możliwości rezerwacji biletów przez internet. W kasie można płacić także kartą.

Ceny biletów od 1 października do 31 maja:

 • 100 CZK – dorośli,
 • 50 CZK – dzieci, studenci, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami,
 • 250 CZK – rodzinny (2+2),
 • 10 CZK – pies,
 • bezpłatnie – dzieci do 6 lat.

Ceny biletów od 1 czerwca do 30 września:

 • 120 CZK – dorośli,
 • 60 CZK – dzieci, studenci, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami,
 • 300 CZK – rodzinny (2+2),
 • 10 CZK – pies,
 • bezpłatnie – dzieci do 6 lat.

Kiedy planujesz wycieczkę za granicę, ubezpieczenie turystyczne może okazać się kluczowym elementem, które zapewni spokojny i bezpieczny wyjazd. My sprawdzamy oferty na Rankomat.pl, który umożliwia porównanie różnych ofert ubezpieczeń w jednym miejscu, dzięki czemu oszczędzasz czas i wysiłek. To porównywarka ubezpieczeń, dzięki której możesz z łatwością wybrać polisę dopasowaną do charakteru Twojego wyjazdu. Wystarczy podać dane dotyczące wyjazdu tj. miejsce docelowe, czas trwania, liczba osób, aby uzyskać oferty ubezpieczeń dopasowane do konkretnych potrzeb.

My nigdy nie wyjeżdżamy bez ubezpieczenia, nawet jak wycieczka trwa jeden dzień, mimo, że zabieramy ze sobą kartę EKUZ. Dlaczego w takim razie sam EKUZ nie wystarczy? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia jedynie dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, która jest finansowana przez publiczne systemy opieki zdrowotnej w danym państwie.

Warto pamiętać, że EKUZ refunduje tylko niektóre usługi medyczne. Za część z nich, np. transport powrotny do kraju, ratownictwo górskie, wizyty specjalistyczne, a nawet niektóre badania czy leki trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Polisa zapewni pokrycie kosztów leczenia za granicą, a także zapewni odszkodowanie w razie np. kradzieży czy uszkodzenia bagażu. Indywidualne ubezpieczenie turystyczne to wydatek, który powinien być wliczony w stałe koszty Waszych podróży. To niewielki koszt, który zapewni Wam spokojne wakacje.

Park Mużakowski i Kromlau

Park Mużakowski z kompleksem pałacowym znajduje się dosłownie przy polskiej granicy. Tak naprawdę park położony jest zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie. To idealny pomysł na rodzinny weekend. Bad Muskau, zbudowany w stylu neorenesansowym, jest prawdziwym arcydziełem architektury. Jego eleganckie wieże, zdobione fasady i rozległe wnętrza przeniosą Was w czasie do dawnych epok. Park Mużakowski uznawany jest za jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Europie.

Park Mużakowski – parking

Po niemieckiej stronie znajduje się płatny parking – cena to 1,5 € za 90 minut. Możecie też spróbować poszukać parkingów po polskiej stronie, powinno być trochę taniej.

Pałac Mużakowski – zwiedzanie

W Bad Muskau dostępnych jest kilka wystaw m.in. „Pückler! Pückler? Po prostu nie do wiary!” o księciu Hermannie von Pückler-Muskau oraz “Małe miasteczko Muskau” w wieży zamkowej, o miejscu narodzin słynnego twórcy parku. Wieża Zamkowa skrywa też platformę widokową. Pałac można zwiedzać od 1 kwietnia do 31 października.

Pałac Mużakowski – bilety

Bilety można kupić tylko w kasie biletowej.

Wystawa „Pückler!”

 • 8 € – normalny,
 • 4 € – ulgowy (dzieci, studenci, osoby z niepełnosprawnością),
 • 18 € – rodzinny (2 + dzieci),
 • bezpłatnie – dzieci w wieku przedszkolnym.

Wieża Zamkowa + Wystawa Specjalna

 • 4 € – normalny,
 • 2 € – ulgowy (dzieci, studenci, osoby z niepełnosprawnością),
 • 9 € – rodzinny (2 + dzieci),
 • bezpłatnie – dzieci w wieku przedszkolnym.

Łączny bilet wstępu wystawa „Pückler!“ i Wieża Zamkowa + Wystawa Specjalna

 • 10 € – normalny,
 • 5 € – ulgowy (dzieci, studenci, osoby z niepełnosprawnością),
 • 22,50 € – rodzinny (2 + dzieci),
 • bezpłatnie – dzieci w wieku przedszkolnym.

Wstęp do parku jest bezpłatny.

Park Kromlau

Jak już zwiedzicie komnaty pałacu i piękny park Mużakowski, warto zboczyć lekko z drogi i odwiedzić jeszcze Park Kromlau, który znajduje się 10 min od Bad Muskau. Kromlau to urocza miejscowość położona w Saksonii, w Niemczech, znana głównie ze swojego malowniczego parku. Jednym z głównych powodów, dla których turyści odwiedzają Kromlau, to Rakotzbrücke, czyli Most Diabelski, który powstał w XIX wieku. Przy ładnej pogodzie most pięknie odbija się w tafli wody.

Kromlau – parking

Przy parku znajduje się płatny, niestrzeżony parking. Opłatę uiszcza się w biletomacie, jest opcja płatności kartą. Cena to 3 € za 2h. Taki czas w zupełności powinien Wam starczyć na zwiedzanie parku.

Planując podróż samochodem za granicę, warto pamiętać, że nieznane drogi, różnice kulturowe i językowe mogą stanowić wyzwanie, a nieprzewidziane sytuacje są częścią każdego wyjazdu. Krótkoterminowe assistance zapewnia dodatkową ochronę w razie nagłych zdarzeń, które mogą przytrafić się w trakcie podróży na wakacje.

Korzyści wykupienia dodatkowego krótkoterminowego assistance na podróż to m.in.:

 • holowanie pojazdu,
 • usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • samochód zastępczy,
 • transport podróżnych,
 • pobyt w hotelu w razie konieczności naprawy pojazdu na miejscu,
 • pomoc serwisowa.

Assistance krótkoterminowe można kupić na czas 4, 9, 16 lub 31 dni. Przy wyborze polisy, koniecznie zwróć uwagę na limit kilometrów holowania. Aktualnie można ubezpieczać wyłącznie pojazdy, które mają mniej niż 17 lat.

instagram

Berlin

Stolica Niemiec to idealny pomysł na jednodniowy albo weekendowy city break. Berlin to miejsce z bogatą historią, idealne dla miłośników sztuki i architektury, pełne modnych dzielnic oraz światowego jedzenia. Berlin to niekończące się atrakcje dla każdego.

Berlin – zwiedzanie

Polecamy przeczytać nasz wpis – “Berlin w dwa dni – 12 miejsc, które musisz zobaczyć”.

Berlin – parking

Parkingi w centrum są dość drogie, dlatego polecamy zostawić samochód na tzw. darmowym Park&Ride przy stacji U Hönow. Tam wystarczy przesiąść się w U-Bahn, którym dojedziecie do centrum w około 40 min.

[partnerem wpisu jest Rankomat.pl]

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.