Zamek w Gołuchowie
Na weekend,  Polska,  Wielkopolska

Zamek w Gołuchowie | Magiczne miejsce w Wielkopolsce

Pomysł na weekend w Wielkopolsce – Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie odwiedziliśmy latem zeszłego roku. Gołuchów znajduje się 1,5 godziny drogi od Poznania i 10 min. od Pleszewa, dlatego jest to świetne miejsce na jednodniowy wypad w Wielkopolsce. Dodatkowo wszystkie obiekty pod patronatem Muzeum Narodowego w Poznaniu objęte są biletami za 1 zł dla dzieci, młodzieży i studentów – tym sposobem cała wycieczka kosztowała nas 2 zł! Zamek otaczają piękne ogrody i tereny zielone. Podczas ładnej pogody naprawdę jest tam co robić! Co ciekawe, aby jeszcze bardziej urozmaicić sobie wycieczkę, warto rozwiązać dwa Questy Wielkopolskie

Zamek w Gołuchowie

zamek Wielkopolska

Gołuchów

Historia zamku w Gołuchowie

Najstarsze zachowane fragmenty zamku w Gołuchowie to piwnice, powstałe w II połowie XVI w. Wieże zostały wybudowane około 1560 r. przez Rafała Leszczyńskiego (starostę radziejowskiego). Następnie prace nad zamkiem przejął jego syn – Wacław, który przekształcił Gołuchów w cenioną rezydencję magnacką.

W 1853 r. teren został kupiony przez Tytusa Działyńskiego dla syna Jana, który w 1857 r. poślubił Izabellę (córkę księcia Adama Czartoryskiego). Od tego momentu to Izabella sprawowała główną pieczę nad posiadłością. To ona sprowadziła do zamku francuskich artystów tj. Maurycego Augusta Ouradou, Karola Biberona i Ludwika Breugnota.

Izabella inspirowała się zamkami znad Loary, dlatego zamek wybudowany został w duchu budowli francuskiego renesansu. Celem arystokratki było odrestaurowanie nie tylko zamku, ale także muzeum. Zmarła we Francji w 1899 r. jednak jej zwłoki zostały przetransportowane właśnie do Gołuchowa, gdzie spoczywa w kaplicy na wzgórzu. 

Muzeum było czynne do 1939 r., niestety podczas II wojny światowej zostało zrabowane przez hitlerowców. Część która ocalała wróciła do Polski w 1956 r. Zamek w 1951 r. przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu. Aktualnie większość mebli i dzieł nie pochodzi z kolekcji Izabelli Działyńskiej.

zamek w Gołuchowie

weekend w Wielkopolsce

co zobaczyć w Gołuchowie

Zamek

Zwiedzanie, bilety wstępu, parking

Przed terenem zamku znajduje się duży bezpłatny, utwardzony parking.

Muzeum czynne jest cały tydzień, bilety kupuje się na konkretną godzinę. Cena biletu normalnego to 12 zł, ulgowy 8 zł oraz dzieci i młodzież ucząca się i studenci 1 zł. Wstęp we wtorek jest bezpłatny dla wszystkich. Bilety można kupić w okienku na dziedzińcu lub na stronie tobilet.pl.

Zamek w Gołuchowie zwiedza się tylko z przewodnikiem, z grupą, która zebrała się na daną godzinę i tutaj musicie uzbroić się w cierpliwość – plan jest bardzo napięty, całe zwiedzanie zajęło tylko 30 minut. Nie ma czasu na zatrzymywanie się i zwiedzanie we własnym tempie. Ogólnie czuliśmy lekki niedosyt i stwierdziliśmy, że aby dobrze się „napatrzeć” potrzebowalibyśmy przejść się jeszcze w kolejnej turze. Mimo wszystko zarówno zabudowa jak i wnętrza, choć nie pochodzą z kolekcji Izabelli, robią niesamowite wrażenie.

zamek w Gołuchowie wnętrze

zamki w Polsce

jednodniowa wycieczka w Wielkopolsce

zamek w Gołuchowie

Pokazowa Zagroda Zwierząt  w Gołuchowie

Gdy już zwiedziliście zamek i pospacerowaliście po arboretum, warto wybrać się do Pokazowej Zagrody Zwierząt, gdzie dotrzemy w 15 minut pieszo od zamku. Znajdują się tam aż 4 ogromne zagrody, w tym żubry, dziki, koniki polskie i daniele. Atrakcja spodoba się przede wszystkim najmłodszym nomadom. Jest idealnym dopełnieniem całej wycieczki.

Gołuchów co warto zobaczyć

Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie

Pokazowa Zagroda Zwierząt Gołuchów

zamek w Gołuchowie

Więcej pomysłów na weekend w Wielkopolsce, znajdziesz w zakładce <Wielkopolska>

 

 

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.