Poradniki,  Tanie podróżowanie

Spóźniłeś się na lot przesiadkowy? Możesz liczyć na odszkodowanie!

Spóźnienie na lot przesiadkowy nie tylko wywołuje ogromny stres, zmusza pasażera do znaczącego przeformułowania planu podróżny, jak również może utrudniać dostanie się do docelowego miejsca i tym samym rujnować plany tak turystyczne, jak i biznesowe. Jest to więc nieprzyjemne i stresujące doświadczenie, szczególnie jeśli wynika z winy linii lotniczych, a nie pasażera. W takiej sytuacji przysługuje mu jednak prawo do odszkodowania.
odszkodowanie za opóźniony lot

Kiedy można ubiegać się od odszkodowanie za lot przesiadkowy?

Rekompensaty za spóźnienie się na lot przesiadkowy z winy linii lotniczych rządzą się nieco innymi prawami, niż odszkodowania za odwołane loty. Szczegółowo ten temat omówiony został przez specjalistów od odszkodowań lotniczych: Givt.com. W przypadku odszkodowania za spóźnienie na lot przesiadkowy zależy w dużej mierze od rezerwacji biletu. Chodzi bowiem o to, czy loty zostały uwzględnione w ramach jednej rezerwacji, czy wykupiono je jako dwie odrębne podróże. O odszkodowanie można się ubiegać w obu przypadkach, natomiast zdecydowanie bardziej korzystne dla pasażera jest, jeśli cała podróż zostanie potraktowana jako spójna całość. W takiej sytuacji odszkodowanie będzie obejmowało całość lotu, w drugim przypadku – tylko tę zakłóconą jej część.
opóźniony lot

Na jakie odszkodowanie za lot można liczyć?

Na początku należy niestety zaznaczyć, że jeśli spóźnienie nie nastąpiło z winy przewoźnika, ale w wyniku innych okoliczności (takich samych jak przy odwołanym locie) – pogody, zagrożenia bezpieczeństwa, destabilizacji politycznej, strajku na lotnisku – odszkodowanie pasażerowi nie przysługuje. Jeśli jednak spóźnienie było na przykład wynikiem awarii samolotu, masz prawo ubiegać się o rekompensatę. Wysokość rekompensaty, podobnie jak przy anulowaniu lotu, zależy od długości planowanej trasy. Z tego też powodu tak duże znaczenie ma, czy dwa loty zostaną potraktowane jako jedna całość. Wtedy trasa automatycznie się wydłuża. Wysokości rekompensat wynoszą:
• trasa krótsza niż 1500 km – 250 euro
• trasa o długości 1500 – 3500 km – 400 euro
• trasa dłuższa niż 3500 km – 600 euro
opóźniony lot

Jak przewoźnik powinien ci pomóc?

Pamiętaj, że w przypadku opóźnienia na lot przesiadkowych przewoźnik ma obowiązek zapewnić Ci posiłek i napoje. Jeśli linia w ramach obsługi lotu zapewni Tobie alternatywną podróż następnego dnia, powinieneś domagać się zapewniania miejsca w hotelu i transportu do niego. Jeśli przewoźnik nie otoczy Cię taką opieką, koniecznie za każdy wydatek bierz rachunek, a potem we wniosku do linii przedstaw koszty, których zwrotu się będziesz domagał.
odszkodowanie za opóźniony lot
Do zobaczenia na szlaku!
My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.