Ciekawa kawiarnia
Anglia,  Ciekawe kawiarnie,  Europa

Host Café – ciekawa kawiarnia w Londynie

Jakiś czas temu w ramach serii Ciekawych restauracji pojawił się wpis z The Church Café w Dublinie. Podczas naszej ostatniej wizyty w Londynie odwiedziliśmy bardzo podobne miejsce, czyli Host Cafe, jednak różni się dość istotnym szczegółem… tutaj nadal odbywają się msze!

Host Cafe – historia miejsca

Kościół Najświętszej Marii Panny Aldermary to jeden z najstarszych kościołów w mieście. Budowla bardzo ucierpiała podczas Wielkiego Pożaru w Londynie w 1668 r. Odbudową zajął się architekt Sir Christopher Wren, który zaprojektował także katedrę św. Pawła i Royal Naval Collage. Aktualnie kościół prowadzony jest przez nową wspólnotę Moot w kościele anglikańskim, których celem jest promowanie miłości, gościnności i otwartości, dlatego powstała tutaj też kawiarnia. Kawa w Host Café jest dostarczana z lokalnej palarni – Mission Coffee Works, ciasta i pieczywo z piekarni The Artisan, a herbaty z We Are Tea.

Host Cafe

Host Café działa od 27 listopada 2012 roku. Na początku działalności Host Café, członkami personelu byli głównie wolontariusze. Aktualnie pracują tutaj profesjonalni bariści.

Host Cafe – nasze wrażenia

Jest to dość nietypowe miejsce, ponieważ można przyjść do tej kawiarni – kościoła np. z własnym lunchem, kawą w termosie lub tylko laptopem bez konieczności zamawiania czegokolwiek. Tutaj nie liczy się zamówienie kawy – chodzi o to, aby budynek kościoła był także wykorzystywany w praktyce przez ludzi. To miejsce gdzie w spokoju możesz pracować , uczyć się czy spotkać ze znajomymi. „Przy okazji” serwują tutaj naprawdę smaczną i tanią (jak na Londyn) kawę.

Kawiarnia w Londynie

Strefa kawiarni jest za ławkami gdzie przychodzą się modlić wierni. Nie ma możliwości wchodzenia „z kawą” w miejsca gdzie odbywają się msze. Należy uszanować, że nadal jest to bądź co bądź kościół. Wbrew pozorom nie jest to jakoś bardzo popularne miejsce. Raczej na kawę przychodzą tutaj miejscowi, byliśmy jedynymi turystami. W środku jest dość chłodno – jak w większości kościołach ☺. Host Café z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Aktualnie wprowadzili także do menu zupy, kanapki i świeżo wyciskane soki.

blog podróżniczy

Kawiarnia otwarta jest tylko od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 16:00, ponieważ później odbywają się tutaj msze. Co ciekawe mile widziane są tutaj także czworonogi.

Host Cafe

Host Cafe – przykładowe ceny

Kawy:

 • Espresso – 2,40£
 • Flat white – 2,80£
 • Cappuccino – 3,00£
 • Matcha – 3,50£
 • Gorąca czekolada – 3,50£
 • Mrożone kawy – 3,70£

Herbaty:

 • English Breakfast – 2,40£
 • Earl Grey – 2,40£
 • Zielona herbata/ mięta/ rooibos – 2,80£

Słodkości:

instagram podróżniczy

Kanapki:

 • różne wersje – 5,00£

Zupy:

 • zupa dnia – 3,50£

Adres

 St Mary Aldermary, Watling St, London EC4M 9BW

Więcej informacji na stronie: hostcafelondon.com.

Ciekawa kawiarnia w Londynie

Przeczytaj także:

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.